Nikósie - Kypr

Severní NikosieNikósie je odnedávna hlavní město Kypru. Leží ve vnitrozemí mezi pohořím Kyrénia a Troodos. Nikósie je staré, téměř kruhové město, obehnané benátskými městskými hradbami. Roku 1964 bylo rozděleno na dvě části – tureckou a řeckou. Hranice mezi severem a jihem se nazývá The Green Line. V této oblasti se vyvarujte fotografování nebo překročení hranice do nedovolené části. Večer působí mnohé ulice uvnitř hradeb jako po vymření.

Zajímavosti města Opevnění města
  • museum Dervis Pasa Museum, pocházející z roku 1807
  • Buyuk Hammam jsou světově proslulé turecké lázně. Vstupní dveře pocházejí z kostela Sv. Jiří ze 14. století
  • mešita Cami Selimiye z roku 1209, její vzhled je něco mezi mešitou a kostelem
  • ruiny byzantského kostela Bedesten, který byl postaven v 6. století
  • v Knihovně sultána Mahmuta II., kde je uloženo okolo 1700 svazků knih, z nichž některé jsou staré i 700 let Vám zpřístupní na požádání Lapidary museum, které vystavuje sarkofágy, štíty a sloupy
  • Buyuk Han je ukázka hotelu ze středověku, postaveného roku 1572 a nyní sloužícího jako muzeum.
  • restaurovaná čtvrť Laikí Yitoniá je největší turistickou atrakcí

Mešita Cami SemiliyeOblast kolem Nikósie je převážně rovinatá. Nachází se zde několik cenných archeologických nalezišť. Ve městě Morfou se dá navštívit ortodoxní kostel Agios Mamas. Avšak pláže zde nepatří k nejkrásnějším.

Další z velkých archeologických nalezišť na Kypru je starověké město Soloi, které pochází přibližně z doby 700 let před naším letopočtem. Podlehlo však ničení arabských nájezdů v 7. století. Dodnes se dochovaly pouze zbytky stěn hlavních budov baziliky a divadla. Ruiny divadla byly v 19. století opraveny.

Kousek od tohoto místa byla nalezena známá románská soška Aphrodite of Soloi, Afroditina soška, která je uložena v kyperském muzeu v Lefkosii. Svou magičností lákají i ruiny starověkého města Vouni, ve kterém najdeme zbytky paláce z 5. století před naším letopočtem.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.