Larnaka - Kypr

Larnaka

Pevnost v LarnaceV jihovýchodní části Kypru leží město Larnaka, které je hlavní městem stejnojmenného regionu. Díky nedalekému mezinárodnímu letišti, které je pro většinu návštěvníků hlavní vstupní branou na Kypr, je město Larnaka známější, nežli hlavní město ostrova, Nikósie. V centru města naleznete kostel Ayios Lazaros, jeden z nejstarších kostelů na Kypru.

Mnoho starších budov však ustupuje nové výstavbě, která společně s promenádou tvoří turistický střed města. Součástí promenády je i pláž, které patří v letních měsících k hojně navštěvovaným. Ve starší části města naleznete mnoho obchůdků nabízejících vše pro turisty na památku. Nedaleko za městem u silnice A5 můžete obdivovat zbytky larnackého akvaduktu, který dal v roce 1741 postavit turecký guvernér Bekir Paša.

Klášter Stavrovouni

Leží necelých 20 kilometrů cesty západním směrem z přímořského města Larnaka. Klášter je umístěn na vrcholku hory ve výšce 680 metrů nad mořem s nádherným výhledem na pobřežní rovinu a pohoří Troodos. Ženám je vstup do kláštera zakázán, musí se spokojit pouze s nádherným výhledem na okolní krajinu.

Klášter StavrovouniVe starověku byl vrchol hory považován za Olymp a sídlo Afroditina chrámu. V roce 327 po Kristu na těchto místech založila klášter císařovna Helena, matka Konstantina Velikého. Jako dar mu věnovala třísku z Kristova svatého kříže, který přivezla ze své cesty do Jeruzaléma. Z toho pramení i název a význam kláštera, proč je klášter jedním z nejvýznamnějších poutních míst na Kypru. V překladu Stavrovouni znamená - křížová hora.

Hala Sultan Tekke

Jihozápadním směrem od Larnaky u břehu slaného jezera leží muslimské posvátné a poutní místo. Význam má tato mešita zejména pro lidi muslimského vyznání, jelikož v areálu se nachází hrob Ummy Haramy, tety proroka Mohameda. Při doprovodu svého manžela v roce 647 na tomto místě spadla z mezka a zemřela. Na její památku byla v roce 1816 nad jejím hrobem postavena mešita a později i klášter Hala Sultan.

Kypr

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.