Famagusta - Kypr

Famagusta-hradby Město Famagusta na východním pobřeží Kypru je největší čistě turecké město na severní straně Zelené linie. Bylo založeno již ve 3. století před naším letopočtem. Celé město ochraňují benátské zdi, pocházející ze 16. století, které jsou asi 15 metrů vysoké, jejichž součástí je hrad Othello, postavený Lusignany ve 13. století. Z hradeb i hradu je krásný výhled. Právě do Famagusty situoval William Shakespeare své legendární drama Othello. Famagusta je poseta kostely a mešitami, které jsou jistým mementem časů, kdy se ještě jednalo o nejbohatší místo na celém Kypru. Nějakou dobu bylo dokonce jeho hlavním městem. Famagusta je na 2.300 let stará, přičemž základní kámen zde položili ještě Ptolemaiovci (Egypt) a to pod jménem Ammohostos. Na východní straně opevnění se nachází bašta Canbulat, kde zemřel turecký generál a hrdina Canbulat Bey.

Mešita Laly Mustafa PashiJe zde i Canbulat muzeum. Z přístavu za Canbulat Yolu odplouvají trajekty do Mersinu v Turecku (plavba asi 8 hodin). Poblíž bašty je k vidění Mořská brána. K účelu ochrany přístavu a Mořské brány, zde byla ve 12. století postavena Citadela, kterou prý pomáhal zařizovat i Leonardo da Vinci. U jejího vchodu můžeme vidět benátského lva, vytvořeného architektem Nicolo Foscariny.

Pobřeží Za pozornost stojí i gotická katedrála Sv. Nikolase, nyní pojmenovaná Lala Mustafa Pasa Cami. Dále můžeme vidět ruiny po Benátském paláci, jehož původní název byl Palazzo del Proweditore. Čtvrť Varosha byla sídlem bohatých kyperských Řeků. Za návštěvu stojí vesnice Trikomo a Lefkoniko nebo jedno z největších kyperských archeologických nalezišť starověký Salamis. Podlahu baziliky Kambanopetra zdobí krásná mozaika, pocházející ze 4. století.

Na cestěMuzeum ikon si můžeme prohlédnout v kostele Apoštola Varnavasa, který se nachází severozápadně od Famagusty. Ze 7. - 8. století před naším letopočtem pochází královské pohřebiště, ve kterém bylo nalezeno okolo 150 náhrobních kamenů. Na západ od tohoto pohřebiště leží město Engomi, pocházející z doby bronzové. Některé nalezené dokumenty dokazují, že jde nejspíš o původní hlavní město Kypru.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.