Kypr

Cyprus Když se řekne Kypr, vybaví se Afroditin ostrov lásky a krásy ve východním Středomoří, jižně od Turecka, je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři Oficiální název je Kyperská republika, je to ostrovní stát. Stát Kypr leží na jihozápadní části stejnojmenného ostrova. Severovýchodní část ostrova zabírá Severokyperská turecká republika. Kypr je od 1. května 2004 členem Evropské unie, 1. ledna 2008 se připojil k Eurozóně.

Hlavní turistická střediska: Pafos (v západní části) Larnaka, Agia Napa a Protaras (ve východní části). Pláže jsou písčité, s občasným výskytem kamenů. Ročně Kypr navštíví 2,4 milionu turistů.

Kypr je ideálním místem pro sport. V zimě můžete současně lyžovat v horách Troodosu a koupat se ve vlnách moře. Jsou zde golfová hřiště, tenisové kurty. Pro návštěvníky hotelových komplexů je zajištěno spoustu vodních radovánek.

Máte-li příležitost nevynechejte:Akamas
  • pověstnou místní svatbu s venkovní hostinou, často za účasti i celé vesnice, rozbíjí se granátové jablko, symbol plodnosti, aby z něj vylétlo co nejvíce zrníček, zpívá a tančí se až do rána
  • některé z archeologických nalezišť, nesmírné množství památek z dob biblických apoštolů Pavla a Barnabáše, Římanů, Osmanů, Křižáků
  • alespoň jednodenní návštěvu turecké části Kypru, milovníci architektury ocení gotické katedrály přestavěné na mešity
  • lehkou túru v pohoří Troodos a soutěskou Akamas
  • pití vína, je zvykem naplnit skleničku pouze do poloviny. Víno se dolévá, je nezdvořilé vypít skleničku až do dna.
  • kyperské dědictví UNESCO:: Páfos, Kostely v oblasti Troodosu s nástěnnými malbami, Chirokoitia
Slavné osobnosti:

Vysoce náboženského ducha Kypřanů dokládá fakt, že prvním kyperským prezidentem se stal arcibiskup Makarios III.
V současnosti je za největšího Kypřana považován tenisový Marcos Baghdatis finalista Australian Open.
Kypřané milují stejně jako všechny okolní národy fotbal, bývají častým soupeřem našich fotbalistů v kvalifikaci ME typické povahové rysy – požitkářští, srdečnost, usměvaví lidé, kteří rádi popíjejí sladká místní vína, povídají si a nespěchají.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.