Poitou-Charentes - Francie

Opatství v saint-Savin sur GartempeRegion Poitou-Charentes má nezapomenutelné pobřeží Atlantického océánu a je to jedna z nejžádanějších destinací pro klidnou dovolenou na venkově a přitom u moře. Nejznámějším místním produktem je asi koňak, ale nezapomeňte ochutnat čerstvé mořské plody nebo ryby. Starý přístav La Rochelle, pevnost Boyard, malé romatnické ostrovy, rybářské vesnice, přímořská letoviska, pohodová cykloturistika na cyklostezkách kolem oceánu...
Tento region je bohatý nejen na náboženské památky, ale také na zemědělskou produkci.

Města a místa v regionu
 • Poitiers, hlavní město tohoto regionu se vším všudy, je především městem mnoha kostelů, které jsou i přes v historii proběhlé potlačení Maurů poznamenány maurskou kulturou hrázděných domů a malebných uliček. V 15.století bylo Poitiers hlavním městem Francie, o tuto výsadu jej pak připravila Paříž.
 • Katedrála Panny Marie, pyšní se nejzachovalejší románskou fasádou, je provedena přesně podle románských zásad, na portálu jsou zobrazeni králové, tympanon ve třech pruzích, kde nejvýš je zobrazen Poslední soud, pod ním výjevy ze Starého Zákona a nejnižší pruh postavy biblických příběhů. Dalším výrazným vnějším znakem jsou dvě věže v maurském stylu. Vnitřek je slabě osvětlen přes malé vitráže a dává tak možnost soustředit se na hlavní fresku, jež zobrazuje Ježíše Krista a Pannu Marii s děťátkem a kolem nich 12 apoštolů. V létě každý večer můžete shlédnout barevné nasvícení katedrály, které jí alespoň na chvíli vrátí původní barvy ze 12. století.
 • Katedrála sv. Petra, začala se stavět v roce 1162 se za podpory manželů Eleonory Akvitánské a Jindřicha II. po dobu 200 let a stavitelé zůstali po celou dobu věrni plánům ze 12.století a postavili rovnoměrnou gotickou katedrálu. Rozlehlý interiér katedrály je proveden v čistých linkách a čítá na 267 sochařských děl. Kostelní varhany z 18.století dokonce přežily Francouzskou Revoluci.
 • Baptisterium Sv. Jana, pochází ze 4. století a je nejstarší křesťanskou stavbou ve Francii, v dnešní době slouží jako muzeum, kde jsou uloženy římské, merovejské a karolinské sarkofágy. Ty byly zachovány ranými křesťany, když byly zničeny římské lázně a amfiteátr v Poitiers. Hlavní atrakcí baptisteria je křticí vana ze 4.století.
 • Kostel sv. Radegondy, sám o sobě není až tak zajímavý jako legenda, která se k němu váže. V 6. století byla princezna Radegonda nucena vzít si za manžela prince Hrubiána. To samozřejmě nechtěla a zvolila jinou cestu. Prchla do tohoto kostela, kde se zachránila před svatbou a později založila první ženský klášter v regionu. V roce 587 se Radegondě, to už byla jeptiška, ve snu zjevil Ježíš a předpověděl jí její bezprostřední smrt. Aby Radegonda snu uvěřila, nechal otisk své nohy v kamenné podlaze dříve než zmizel, tím dokázal, že sen byla pravda. Od té doby je tento kostel hojně navštěvován poutníky. Přestože zevnějšek kostela je poměrně poničen, vnitřek obsahuje hrobku Radegondy a působivé fresky a vitráže.
 • Muzeum sv. Kříže, obsahuje všechno od místních prehistorických artefaktů po římské mince, středověké náhrobky a renesanční umění. V podzemí jsou k vidění vykopávky s originálními zdmi a základy starověkých domů. Čas od času jsou pořádány i výstavy současného umění.
 • Futuroscope, pokud jste pravidelnými návštěvníky IMAXu, určitě Vás Futuroscope osloví. A pokud nejste, zamilujete si zde 3D kino. Lunapark s vizuálními efekty, 3D kiny, virtuální realitou a dalšími triky je rozhodně zajímavý. Vřele doporučuji i přes vyšší vstupné si zde opravdu užijte celý den.
 • Saintes je naopak plné římských památek a svým malým měřítkem se z něj stává velmi příjemné městečko, památky jsou pěkně roztroušené po městě.
 • Oblouk - byl postaven v roce 18 našeho letopočtu jako vstupní brána do města, tyčí se na pravém břehu řeky na počest císaře Tiberiuse a jeho synovců Drususe a Germanikuse. Původně byl oblouk umístěn při vstupu na most přes řeku Charente, když začal ztrácet stabilitu v roce 1843, byl oblouk přemístěn na pravou stranu řeky. Trochu dále po řece se nachází velká veřejná zahrada s parkovou úpravou kde se prohání pávové a děti obdivují malinkou zoologickou zahradu.
 • Muzeum Archeologie, vystavuje sbírku římských pohřebních artefaktů a mramorových soch, stejně jako zbytky starověkého válečného vozu. Je zde působivá venkovní výstava římských ruin.
 • Další antická památka je královnin amfiteátr pro 15 tisíc diváků a pozůstatky římských lázní
 • Opatství Dam, románské opatství bylo postaveno v roce 1047 jako klášter pro benediktinky. Stavba byla v klidu po staletí dokud se mor, požáry a války nepostaraly o průběžné ničení. Během Francouzské Revoluce sloužilo opatství jako vězení. Ve 20. století prošlo pečlivou rekonstrukcí a dnes slouží jako hudební a kulturní centrum.
 • Kostel Panny Marie, se stavbou benediktinského kostela pomohla Eleonora Akvitánská . Zvonice ve tvaru borovice, která je s kostelem spojena, byla postavena ve 12. století.
 • Katedrála sv.Petra, pochází z 12.století a nad městem se tyčí jako jeho dominanta. Dojít k ní znamená dojít na vrchol města. Když se postavíte čelem ke katedrále a sejdete do uličky nalevo, najdete gotickou kryptu sv. Eutropa, kde jsou ostatky sv. Eutropa, o němž se tvrdí, že má léčivé schopnosti. Proto se Josef z Compostely rozhodl, že navštíví tuto kryptu na své cestě do Compostely. Někteří poutníci zde začínají svou pouť do Santiaga de Compostely.
 • Cognac, až do 17.století to bývala ospalá díra, kdy vynález dvojité destilace změnil totálně její osud. V současné době si návštěvníci mohou užít exkurze a ochutnávky v městských destilárnách, či procházky po udržovaných zahradách a nedalekých jeskynních. Za návštěvu stojí Muzem umění koňaku a Muzeum Historie Cognacu. Na začátku září zde bývá festival pouličního umění, na festivalu potkáte minimum turistů, takže si jednotlivá představení lépe vychutnáte. Mimo město se můžete sportovně vyžít pěší turistikou a cyklistikou mezi poli a vinicemi, kláštery, zámky.
 • La Rochelle, přímořské město je proslavené kardinálem La_Rochelle_Vieux-Port Richelieu, přitom má dlouhou historii. Je to přesně jedno z těch francouzských měst, které po určitou dobu své existence patřily pod anglickou nadvládu. Při pohledu na kavárny a restaurace se dá jen těžko uvěřit, že v roce 1628 nechal kardinál Richelieu město téměř vyhladovět a upadnout do zapomnění. Po vítězství kardinála Richelieu zde bylo zřízeno biskupství a všichni protestanti museli město opustit. La Rochelle se dnes těší přízni turistů, sportovců a mnoha dalších, protože má co nabídnout, mořské plody, dýchající historií a nedaleké ostrovy Ré a Oléron.
 • Přístavní věže, pochází ze 14.století plnily kdysi úlohu ochránců města před útoky. Když se nepřátelské lodě přibližovaly, stráže zavřely přístav tím, že natáhly řetězy mezi těmito věžemi. V současné době 800 let starý řetěz vyznačuje cestu z Řetězové ulice až k věži.
 • Věž sv. Mikuláše je nalevo, působí na návštěvníky svým silným opevněním a úzkým závratným schodištěm.
 • Řetězová věž vystavuje fascinující časový přehled historie města s modelem města z doby vlády kardinála Richelieu.
 • Svítící věž je přístupná z Řetězové věže skrze nízké opevnění. Tato 70 m vysoká věž sloužila jako první francouzský maják. Byla postavena v 15.století. Kamenné zdi okolo 162 schodů jsou ozdobeny řezbou složitých ornamentů, které pravděpodobně vyryli vězni jako svědectví svého údělu.
 • Staré Město, Pěší Staré Město se datuje do 18.století a je plné bílých městských domů v přístavu a stylových vkusných obchodních oblastí s muzei a kavárnami. V centru Starého města stojí radnice s renesanční fasádou, kde je soška jejího stavitele Jindřicha IV. Za povšimnutí stojí i Orloj ze 14.století, což je vlastně gotická brána do města. S naším pražským orlojem se nedá vůbec srovnávat, ale stejně ho při procházení po nábřeží neminete.
 • Akvárium, toto obrovské akvárium je domovem desetitisíců mořských živočichů pocházejících z atlantického pobřeží až po tropické deštné pralesy. Dejte si pozor, abyste nešlápli na želvy, až budete v jejich výběhu, protože se mohou volně pohybovat.
 • Angouleme, zde můžete vyhlásit hru, kdo najde po městě nejvíc komiksových postav. Francouzi obecně totiž milují kreslené seriály a čtou je i v dospělosti, ale jen a pouze zde se tolik oblíbené komiksy vyrábí. Takže tu na Vás vykoukne TinTin, za rohem Obelix a naproti kovbojové ze Šťastného Luka. Za návštěvu stojí i Muzeum komiksu, Katedrála sv. Petra, Kostel sv. Ondřeje, Muzeum odboje a deportace
 • Pevnost Boyard, leží u západního pobřeží Francie mezi ostrovy Île-d'Aix a Île d'Oléron. Stavba pevnosti začala za vlády Napoleona. Účelem bylo chránit pobřeží před nájezdy cizích námořních jednotek. Pevnost byla dostavěna až roku 1857. Svému účelu nakonec pevnost nesloužila. Za vlády Pařížské komuny se z ní stalo vězení. Poté byla opuštěna a od roku 1990 byla využívána pro natáčení oné slavné televizní soutěže.
reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.