Marseille - Francie

Marseille Marseille, hlavní město Provence, po Paříži druhé největší město Francie a nejvýznamnější obchodní francouzský přístav. Dnes je městem téměř všech národů žijících okolo Středozemního moře včetně mnoha Arabů. Je tu známý hrad d'If ze začátku 16. století, který dlouho sloužil jako věznice. Mezi její vězně patřil i hrabě Monte Christo, hrdina stejnojmenného románu Alexandra Dumase. Francouzská hymna Marseillaisa získala své jméno po jednotce dobrovolníků, kteří v roce 1792 pochodovali na Paříž, aby se připojili k revoluci. Ve městě se každoročně koná tenisový turnaj mužů. Působí zde fotbalový klub Olympique de Marseille, několikanásobný vítěz Francouzské fotbalové ligy a vítěz Ligy mistrů z roku 1993.

pohled na přístavDruhé největší francouzské město je jedna velká míchanice. Ačkoliv historie města byla až do 18.století podobná ostatním provensálským městům - římské památky a tradiční zástavba, dnes je to město mnoha barev, zvuků a především kultur. Basilika, Pevnost If, Starý přístav, Čtvrť Panier, Stará Charita, Opatství sv. Viktora, Kolektivní dům Unité d'habitation, Muzea.

  • Basilika Panny Marie Strážné, bazilika z 19. století postavena v románsko-byzantském stylu má v sobě skutečnou majestátnost, tyčí se nad městem a svou siluetou zakončenou zlatou sochou Panenky Marie s děťátkem (La Bonne Mere) ochraňuje město a je jedním z nejsilnějších symbolů Marseille. V bazilice uvidíte pozlacené mozaiky a ex votos, symbolické objekty, které děkují za záchranu baziliky. Výhled z prostranství u baziliky je naprosto omračující.
  • Pevnost If, od baziliky vlevo uvidíte Frouilské ostrovy, vepředu je ostrov If. Tam byl podle románu Alexandra Dumase vězněn hrabě Monte Christo. Na ostrov jezdí pravidelně lodě ze Starého Přístavu, můžete si vybrat délku Vašeho výletu i jestli chcete navštívit i okolní ostrovy.
  • Starý přístav, je srdcem města, hlavně pro turisty. Je hlídán dvěma pevnostmi - svatého Jana(St Jean) a svatého Mikuláše (St Nicolas). Mezi pevnostmi byl pro případy napadení natažen obří řetěz, který dokonale uzavřel město. Ve 14. století si jej jako trofej z války odvezl španělský král Aragon. Starý přístav je plný malých kaváren a restaurací, atmosféra je zde úplně jiná než v centru města o pár stovek metrů výš.
  • Čtvrť Panier, tato čtvrť je se svými malebnými uličkami tím nejhezčím, co můžete ve městě spatřit. Marseille je zkrátka přístavní město v pravém slova smyslu, nebojte se nakouknout do dvorů a kolonád. Jedině tak nasajete ducha místa, kde se žije rybolovem, koupáním, doutníky a samozřejmě sluníčkem a hlavně se nikam nespěchá. tvrz St.Jean
  • Stará Charita, barokní komplex od místního architekta Pierra Pugeta ze 17. století, stojí v části Panier. Dnes je to kulturní národní památka a slouží turistům. Jsou zde muzea afrického umění, oceánie a archeologie. Komplex byl původně postaven pro stovky žebráků, později sloužil jako hospic nebo sirotčinec.
  • Opatství sv. Viktora, nachází se nedaleko pevnosti svatého Mikuláše. Je to jedno z nejstarších křesťanských sídel v Evropě a začátky jeho budování sahají až do 5. století. V bazilice blízko oltáře jsou ve zlatých nádobách relikvie sv. Viktora. Ten byl umučen roku 304. V opatství se nyní pořádají od května do září hudební koncerty a festivaly.
  • Kolektivní dům Unité d'habitation, pro nadšence funkcionalistické architektury od Corbusiera. Corbusier je architekt švýcarského původu, ale celý svůj život žil ve Francii. Byl velkým propagátorem účelné architektury pod heslem - jedině účelné může být krásné. Corbusier byl po druhé světové válce pověřen výstavbou kolektivního bydlení a postavil v tomto komplexu celkem 337 bytů ve 23 typech, hlavně mezonetů, tato novinka pochází právě odtud. Kromě toho ale na budově a v budově lze nalézt mnoho revolučních architektových myšlenek. Dům vytváří samostatný sociální komplex a je malým městem sám pro sebe. Dům stojí na sloupech, aby uvolnil místo pro zeleň a pohyb, v sedmém a osmém patře je umístěna obchodní ulice, na střešní terase jsou umístěny služby občanské vybavenosti - školy, školky, tělocvična.
  • Muzea, např. muzeum Cantini - umění 20.století, nebo muzeum přírodní historie, muzeum módy a muzeum historie Marseille.
reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.