Paříž - Francie

Paříž je dnes jedním z nejobdivovanějších měst světa. Paříž se může chlubit nejhustší evropskou koncentrací obyvatel, ale sehnat bydlení v tomto městě je prý téměř nemožné. I přes to, že pařížské byty jsou dost miniaturní, celé generace si své byty drží i přes to, že bydlení v Paříži není nikterak levné. Tato metropole může pyšnit i tím, že je jednou z nejlépe fungujících metropolí světa, pošta se tu roznáší třikrát denně, metro ve špičce jezdí každých 45 vteřin, odpadky se odváží denně a 1300 km pařížských ulic zametá každý den četa metařů většinou černé pleti. Také systém pařížské hromadné dopravy je velmi kvalitní a stabilní. Pařížské metro má celkem třináct tras a spojuje v podstatě celé město. Stanice metra se v centru nacházejí přibližně na každých dvou stech metrech. Trasy metra jsou označeny čísly, přehledné plánky tras jsou na každé stanici, v papírové podobě si je můžete zdarma vyzvednout v kancelářích na každé stanici.

Zajímavosti
  • La Défense, je zcela moderní čtvrť Paříže s mrakodrapy, byla pojmenována podle sochy stojící na centrálním náměstí symbolizující obranu Paříže v roce 1870. Kopec Défense byl původně pouze kopcem s tímto jediným památníkem, nyní zde najdete obchodně-administrativní centrum s řadou moderních prosklených budov a mrakodrapů. Celá čtvrť patří chodcům, auta jsou zde svedena pod zem. Památník z roku 1883 je jedinou historickou stavbou uprostřed moderní architektury. Největší prostor zaujímá mohutná pěší zóna, kterou kráčejí každodenně tisíce úředníků do práce. Ústřední stavbou čtvrti je kolosální Grande Arche. Tento monument byl dokončen v roce 1989 k 200. výročí Revoluce. Je to obrovská dutá krychle obložená sklem a mramorem a je v jedné přímce s Vítězným obloukem, Óbelisque na Place de la Concorde i Pyramidou v Louvru.
  • Arc de Triuph, z tohoto náměstí se paprskovitě rozbíhá dvanáct ulic. Oblouk je 50 metrů vysoký a na své fasádě má čtyři hlavní plastiky. Ty zobrazují vítězné bitvy z dob Revoluce roku 1789. Po zaplacení vstupného je možné shlédnout v muzeu krátké filmy o historii oblouku nebo se podívat do patra s panoramatickou vyhlídkou na Paříž. Pod Vítězný oblouk byl v roce 1920 pohřben neznámý vojín. Každý den v 18:30 se v těchto místech koná pietní akt.
  • Champs-Elysées, jedna z nejslavnějších tříd světa směřuje k Louvru, v něčem připomíná pražské Václavské náměstí.
reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.