Západní Čechy - Česká republika

V západních Čechách na Vás dýchne neopakovatelná atmosféra lázeňských měst, pozoruhodné historické památky a řada přírodních zajímavostí, které byste v jiných oblastech České republiky jen těžko hledali. Západní Čechy jsou oblastí, ve které se nachází mnoho léčivých pramenů a která se pyšní bohatou historií, úchvatnou přírodou i velmi přátelskými a pohostinnými lidmi.

Mezi velmi navštěvovaná místa v západních Čechách patří zejména zámek Kynžvart, hrad Loket, klášter Teplá, Špalíček v Chebu a nesmíme zapomenout ani na pověstnou Zpívající fontánu a sochu Františka v Mariánských Lázních.

Na světě není jiná oblast, kterou bychom mohli srovnávat co do četnosti léčivých minerálních pramenů, které se vyskytují v lázeňském trojúhelníku západních Čech (v oblasti mezi městy Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně). Toto známé trio největších a nejpopulárnějších lázní západních Čech doplňují další lázně, které však nejsou tak věhlasné, nicméně v léčbě pacientů dosahují také velmi dobrých výsledků. Mezi další velmi významné lázně ležící v západních Čechách patří bezesporu Lázně Jáchymov - první radioaktivní lázně na světě, Lázně Kynžvart s proslulým pramenem Richardka a Konstantinovy Lázně, které se skrývají uprostřed hlubokých lesů v západních Čechách. Vlajkovou lodi lázeňského trojúhelníku západních Čech jsou Karlovy Vary - nejstarší, nejslavnější a největší lázně v České republice.

V Karlových Varech je množství kulturních památek mezi něž rozhodně patří: novorenesanční Mlýnská kolonáda, secesní Lázně I, Císařské Lázně V, secesní Městské divadlo, Grandhotel Pupp, klasicistní Poštovní dvůr, Zámecká a Sadová kolonáda či klasicistní sanatorium Richmond.

Západní Čechy nabízejí také velké množství přírodních zajímavostí, rezervací, parků a nespočetných naučných stezek vedoucích pohádkovou přírodou, i tak je možné ve stručnosti charakterizovat přírodní skvosty západních Čech.

Chráněná krajinná oblast Slavkovský les představuje velkoplošné chráněné území ležící na území západních Čech. Rozkládá se mezi Karlovými Vary, Mariánskými Lázněmi a Kynšperkem nad Ohří. Dokladem sopečné činnosti v západních Čechách jsou zbytky sopek Komorní hůrka u Františkových Lázní, Železná hůrka u Chebu a Podhorní vrch u Mariánských Lázní.

Památky
K západním Čechám neoddělitelně patří též typická lidová architektura, kterou nejlépe reprezentují uzavřené hrázděné zemědělské usedlosti. V Bečově nad Teplou v západních Čechách je mimo jiné situován i nádherný hrad spolu s překrásným zámkem. V hradní kapli tohoto zámku v západních Čechách byl nalezen relikviář sv. Maura, po korunovačních klenotech druhý nejvýznamnější poklad České republiky, jehož hodnota je nevyčíslitelná.

Nedaleko se rovněž nachází premonstrátský klášter v Teplé, který byl po staletí duchovním centrem západních Čech. Obdiv si zaslouží i barokní skvost západních Čech – Valeč.

Nejvýznamnějším centrem západních Čech bylo a je město Cheb, které patří k nejstarším městům v Čechách. Historické jádro města ležícího v západních Čechách spolu s jedinou císařskou falcí bylo prohlášeno městskou památkovou rezervací. Symbolem města ležícího v západních Čechách je světoznámý Špalíček, což je vlastně seskupení jedenácti pozdně gotických kupeckých domů ze 13. století.

Cennou historickou památkou tohoto města v západních Čechách je zámek Kynžvart, jemuž se mimo jiné dostalo i významného ocenění Europa Nostra, které se uděluje pouze výjimečným evropským památkám po provedení jejich celkové rekonstrukce.

Při návštěvě západních Čech zaujme i řada dalších historických objektů, zvláště pak barokní komplex kláštera s kostelem Sv. Maří Magdalény v Chlumu Svaté Maří či město Kynšperk nad Ohří, které se proslavilo uměleckým truhlářstvím nebo vesnická památková zóna umístěná v Královské Poříčí v západních Čechách.

Dalším zajímavým místem, kterým se mohou západní Čechy pochlubit, je nádherná přírodní scenérie Slavkovského lesa, kterou významně doplňují kulturní a historické památky v Horním Slavkově a půvabná městská památková rezervace Loket situovaná též v západních Čechách s nejzachovalejším raně gotickým hradem v České republice.

Kultura
Západní Čechy nabízí kromě výše uvedených možností také bohaté kulturní vyžití. Lze navštívit muzea situovaná v západních Čechách (zejména pak v Chebu, Aši, Mariánských Lázních či ve Františkových Lázních), které pomohou návštěvníkům přiblížit historii západních Čech včetně významných osobností, které v západních Čechách buď pobývaly nebo se zde narodily. Milovníci hudby jistě ocení festival "Týden Johanna Strausse" ve Františkových lázních nebo "Chopinův festival" a "Mozartův festival" v Mariánských lázních. Tato dvě města v západních Čechách zaujmou také tradičním otevíráním lázeňské sezóny. Karlovy Vary se mohou pochlubit prestižním mezinárodním filmovým festivalem, který se každoročně koná.

Volný čas
Západní Čechy skýtají zejména v letních měsících mnoho možností pro turisty, kteří vyráží za odpočinkem do hor a lesů, kde jsou vhodné terény jak pro stále oblíbenější cykloturistiku, tak i pro turistiku pěší. Celé území západních Čech je protkáno sítí značených turistických cest a cyklostezek, které vás zavedou do atraktivních míst historického, přírodovědného a krajinářského charakteru a poodhalí tak krásy západních Čech. Nabízí se i možnost projet západní Čechy na koních.

Západní Čechy nabízejí též mnoho příležitosti pro provozování vodních sportů a plavání. Dobré podmínky naleznou v západních Čechách také milovníci koupání, kempování a rybaření. Mezi největší centra vodních sportů v západních Čechách patří přehrady Jesenice a Skalka. Zejména pak na Jesenici si přijdou na své příznivci surfování, jachtingu a potápění. Západní Čechy se postupně stávají rájem příznivců golfu. Golfové hřiště v Mariánských Lázních je nejstarším areálem v České republice. Také golfový areál v Karlových Varech patří k nejstarším a nejkrásnějším lokalitám v Čechách i v kontinentální části Evropy.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.