Východní Čechy - Česká republika

Východní Čechy se pyšní nádhernou přírodou s velkolepou historií, úchvatnou hudbou, a lidským umem. Východní Čechy jsou regionem milých a pohostinných lidí, kteří žijí bohatým kulturním a společenským životem. Mezi nejvýznamnější akce tohoto druhu rozhodně patří festival Smetanova Litomyšl, Velká pardubická steeplechase a Zlatá přilba ve východních Čechách. Do vašich srdcí se zcela určitě zapíše i chuť výtečného pardubického perníku nebo blízkost koní, kteří ke zdejšímu kraji neodmyslitelně patří.

Zatímco východočeské Polabí je krajem rovinatým s příjemným teplým klimatem a množstvím příležitostí pro koupání, provozování vodních sportů, pěší turistiku či cykloturistiku, Adršpašsko-teplické skály jsou unikátní přírodní rezervací, Orlické hory a oblast Kralického Sněžníku pro změnu lákají zejména milovníky horské turistiky a zimních sportů. Navštívíte-li východní Čechy, budete se moci seznámit s lidovými a folklórními tradicemi včetně řemeslné výroby, poznat ojedinělé množství hradů i zámků, starobylých vojenských pevností a opevnění, městských památkových rezervací a mnoha dalších atraktivních památek renesanční, barokní, secesní i moderní meziválečné architektury.

Historiky a znalce umění jistě přilákají dva skvosty české renesanční architektury, městské památkové rezervace a zámky v Pardubicích a v Litomyšli. Zámek v Litomyšli byl v roce 1996 zapsán do seznamu památek chráněných UNESCO. Zámek patřící mezi nejvýznamnější památky romantického období pak najdete v Hrádku u Nechanic. Z dalších památek stojí za zmínku původně královský hrad z přelomu 13. a 14. století Kunětickou horu či Ratibořice - původně letohrádek z počátku 18. stol. přestavěný vévodkyní Zaháňskou, nedaleko kterého naleznete známé Babiččino údolí s naučnou stezkou. Nesmíme také zapomenout na město Nové Město nad Metují se čtvercovým náměstím a arkádovými renesančními domy. Významným historickým městem je i Polička se zachovalými 1220 m dlouhými středověkými hradbami.

Zcela výjimečnou památkou východních Čech, která spojuje dnešek s dávnými dobami honosných panovnických dvorů, představuje hřebčín v Kladrubech nad Labem, světoznámý díky plemennému chovu koní. Jedinečná populace starokladrubských koní byla spolu s celým hřebčínem vyhlášena národní kulturní památkou. Milovníci koní si nenechají ujít zámek ve Slatiňanech, kde bylo již r. 1947 založeno hipologické muzeum.

V regionu východních Čech se nachází mnoho míst vhodných ke koupání - přehrady Pastviny, Seč, Smolenská a další. Východní Čechy jsou díky neustále rozšiřované síti stezek ideálním regionem pro cykloturistiku. Vybrat si můžete z bohaté nabídky tras od náročných horských terénů až po relaxační cesty rovinatými částmi.

Východní Čechy jsou krajem sportu a bohaté kultury. Pardubice jsou místem konání světově proslulé Velké pardubické steeplechase, milovníci silných strojů zase nesmějí chybět při motocyklových závodech o Zlatou přilbu.

Ve východních Čechách jsou místa, kde si může odpočinout v příjemném klidném prostředí, seznámit se s místními kulinářskými specialitami, dovolenou můžete strávit i u vody poklidné polabské nížiny, případně budete moci procházet pískovcovými labyrinty Adršpašsko-teplických skal nebo Broumovských stěn. V Orlických horách s centry Deštném a Říčkách či v Železných horách můžete prožít letní dovolenou v sedle horského kola, zimní pak na lyžích.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.