Valašsko - Česká republika

Valašsko - severovýchodní oblast České republiky - tvoří pohoří Moravskoslezských Beskyd a Vsetínských vrchů. Tento region byl osídlen pastevci ovcí (Valachy) ve 13. a 14. století a podle nich i nazván. Spojením kultury horských pastevců a zemědělců, kteří se usadili v údolích, vznikla velmi osobitá kultura, která je dnes zachována v působivé lidové architektuře a silné folklórní tradici.

Scenérii zalesněných svahů, tvořených převážně smrkovými lesy, dotváří sluncem prozářené louky, modré hory, stráně vonící jalovcem a borůvčím - to je tvář Valašska. Již v roce 1973 byly Beskydy vyhlášeny Chráněnou krajinnou oblastí, která je rozlohou 1166 km2 největší v České republice.

Nejpamátnější horou Beskyd je Radhošť (1129 m n.m.), k němuž se váží kultovní tradice starých Slovanů, kteří zde uctívali pohanské bohy. Oblast Radhoště spolu s horským sedlem Pustevny (1018 m n.m.) je vyhledávána pro své jedinečné přírodní krásy a rekreační možnosti v létě i v zimě. Pokrývá ji hustá síť značených turistických tras jak pro letní turistiku, tak pro zimní turistiku na běžkách. V zimě je zde k dispozici několik lyžařských vleků a sjezdovek.
Výškou dominuje Lysá hora (1324 m n.m.), malebností krajiny vyniká vrch Soláň (861 m n.m.). Horské hřebeny poskytují možnost jedinečných výhledů na vrchy a údolí, hory a ráztoky, jalovcové stráně, březové hájíčky a samoty ztracené v lesích. Za jasného počasí lze dohlédnout až k slovenským pohořím Malé Fatry.

Klimatické podmínky Valašska s průměrnou roční teplotou 9°C poskytují slunná a teplá léta, dlouhé podzimy a vlivem hojných srážek zimy bohaté na sníh, zejména ve vyšších horských polohách.

Obrázek Valašska lze poskládat z toulek po krajině kolem měst Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Vsetín, Frenštát pod Radhoštěm, Štramberk, a vesnic Valašská Bystřice, Velká Lhota, Velké Karlovice, Karolinka, Nový Hrozenkov, Dolní, Prostřední a Horní Bečva, Trojanovice, Bystřička, Staré Hamry, Bílá, Morávka, Hukvaldy.

Nevšedním zážitkem je návštěva Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které pravidelně ožívá životem na valašském venkově se vším, co k němu patřilo.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.