Šumava - Česká republika

Šumava, jedno s nejstarších pohoří Evropy, je tvořena horninami prvohorního stáří, zejména žulami, rulami a svory. Je to lesnaté kopcovité pohoří s rozsáhlými náhorními plošinami a údolími vodních toků (Křemelná, Vydra). Pro svoji polohu uprostřed hustě osídlené střední Evropy, s vysokou zachovalostí přírody a vodních zdrojů je Šumava často nazývána "zelenými plícemi Evropy".

Rozsáhlé části pohoří Šumavy při jihozápadní hranici České republiky s Německem a Rakouskem byly v r.1991 vyhlášeny za národní park. Mezi třemi národními parky České republiky je Národní park Šumava svými 69030 hektary plošně největším parkem.

Území NP Šumava zahrnuje cenné přírodní společenstva s potřebou přísné ochrany. Jsou to například atraktivní zbytky pralesů, ledovcová jezera nebo horská či údolní vrchoviště. Šumava zahrnuje okresy Domažlice a Klatovy, část Prachaticka a Českokrumlovska. K pravým klenotům patří Boubínský prales, kde nejstarší stromy jsou až 400 let staré a kolem 50 m vysoké.

Hory a kopce Šumavy spolu se zdejší neporušenou přírodou vytvářejí ideální podmínky pro letní turistiku i zimní pobyty. V letní sezoně mohou turisté i cykloturisté objevovat okouzlující přírodu, hluboké lesy, tichá údolí, horské louky, bystřiny i zadumaná přírodní jezera, která vznikla zaplavením sníženin, které po sobě zanechaly ledovce. Největší, nejhlubší a nejnavštěvovanější je Černé jezero.

Oblíbeným místem letní rekreace je přehrada Lipno, která je rájem pro ty, kteří touží po aktivním trávení volného času. Rozsáhlá vodní hladina nabízí možnosti rybaření, je ideální pro veškeré vodní sporty včetně windsurfingu a plachtění, okolí je vhodné pro turisty i cykloturisty .V zimě není nouze o sportovce, kteří se prohánějí po zamrzlé vodní ploše na bruslích či běžkách.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.