Severní Morava - Česká republika

Severní Morava s Slezsko nabízejí celou řadou zajímavých industriálních památek někdejšího ostravsko-karvinského uhelného revíru, ale zároveň tu objevíte netušené přírodní krásy – třeba lužní krajinu Poodří, vodopády Bílé Opavy nebo Rešovské vodopády.

Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří obdivují tradiční pamětihodnosti, před nimi se otevřou brány hradů Sovinec a Hukvaldy, k romantickým vycházkám zve zámek v Hradci nad Moravicí anebo město Štramberk, jemuž se přezdívá Valašský Betlém.

Pro region jsou typické i památky lidové architektury, zejména unikátní dřevěné kostelíky. Dáváte-li přednost půvabům přírody, projděte se po zalesněných svazích Jeseníků a Beskyd, obdivujte východ slunce z vrcholku Lysé hory či Pradědu, a vydejte se také do Poodří, oblasti kolem říční nivy řeky Odry.

Nezapomeňte se sem vrátit v zimě, kdy se Jeseníky i Beskydy promění v ráj všech milovníků běžeckého i sjezdového lyžování. A protože Severní Morava a Slezsko jsou dědici průmyslových tradic, čekají na vás i muzejní sbírky automobilů, vagonů či tramvají, Hornické muzeum v Ostravě anebo vojenské pevnosti předválečného československého opevnění v okolí Opavy.

Hrady a zámky
Můžete se vydat na návštěvu zámků v Hradci nad Moravicí, v Raduni, Kravařích, Kuníně, Linhartovech i zámku Fryštát v Karviné. Čekají na vás i majestátní hrady Sovinec, Hukvaldy, Štramberk s věží Trúba a Slezskoostravský hrad v Ostravě či zříceniny hradů Šostýn a Starý Jičín.

Lázně
Nejznámější jsou lázně Darkov a Klimkovice, využívající jedinečnou jodobromovou solanku. Najdete tu i lázně Karlova Studánka s ojedinělými roubenými lázeňskými budovami anebo Bylinné lázničky v Komorní Lhotce, které nabízejí zajímavé vodoléčebné procedury.

Bazény a aquaparky
Po celý rok jsou vám k dispozici aquaparky ve Frýdku-Místku, Bohumíně a Kravařích, letní koupaliště s různými atrakcemi najdete například ve Frenštátu pod Radhoštěm, v Kopřivnici nebo v areálu Ameryka v Jablunkově. Lázně Karlova Studánka nabízejí možnost zaplavat si v bazéně se slanou vodou, v létě můžete vyzkoušet vodní nádrž Slezská Harta, štěrkopískové jezero mezi Hlučínem a Děhylovem, přehrady Žermanice a Těrlicko s atraktivním lyžováním na elektrickém vleku nebo vodní nádrž Baška na Frýdecko-Místecku.

Lyžování
V Beskydech a Jeseníkách objevíte celou řadu dobře vybavených zimních středisek, například SKI centrum Malá Morávka, areál Ski Karlov, Ski areál U Sachovy studánky, lyžařský areál Annanberg, SKI areál Mosty u Jablunkova s celoročně otevřenou bobovou dráhou, horské středisko Javorový vrch u Třince, Ski Vítkovice Bílá, Ski Armáda u Frýdku-Místku, Ski centrum Kohútka, Skiareál Soláň-Sedlo či HEIpark Tošovice. Několik lyžařských areálů objevíte také v okolí Horní Bečvy, čekají na vás i nejvýše položené lyžařské terény v České republice ve středisku Praděd-Ovčárna, kde se někdy sníh udrží od konce října až do začátku května.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.