Lipno - Česká republika

Lipno je vodní dílo vybudované na řece Vltavě v letech 1952–1959. Jde o rozlohou největší přehradu a vůbec o největší vodní plochu na území České republiky (díky čemuž bývá také občas označována za České či Jihočeské moře). Hráz přehrady se nachází v obci Lipno nad Vltavou. Nejširší je přehradní nádrž u Černé v Pošumaví, kde se rozlévá až na 4 km. Na pravobřežní straně zasahuje až k státním hranicím s Rakouskem.

Ukryté mezi lesy a lukami, obklopené vesničkami, kostely, ruinami hradů, na dosah od světově unikátního městského středověkého celku Českého Krumlova, místo, kde se dá odpočívat úplně pasivně a lenivě anebo aktivně, v zajetí sportu a adrenalinu - vždycky ale komfortně a s veškerým potřebným zázemím - i to je Lipno.

Na své si tu přijde vlastně každý. Tak třeba rybáři, kteří po ránu rozrážejí mlhy svými pramičkami, tu nacházejí doslova ráj. Pro milovníky relaxace a vodních hrátek má Lipno nádherné travnaté i písčité pláže a ani zimní měsíce nadšené plavce nezklamou - jsou tu komfortní kryté bazény a welness střediska.

Plochu jezera je možné v létě brázdit na jachtách a windsurfingových prknech a v zimě, když se hladina promění v největší kluziště v zemi, je možné krájet ji na bruslích, zimních jachtách nebo snowkitech. Lipno milují i raftaři a vodáci, zejména tam, kde se mladá Vltava Lipnem teprve stává. Lyžaře očekávají jak svahy přilehlého areálu na Kramolíně, tak nedalekého přeshraničního Hochfichtu na rakouské straně, běžkaři tu zažijí málokde vídané panoramatické výlety, cyklisté nekonečné cyklostezky proplétající se atraktivními a pozoruhodnými místy, pěší turisty pohltí krása, klid a hloubka šumavských hvozdů, výpravy po stopách posledního šumavského medvěda, do tajuplných ambitů cisterciáckého kláštera, setkání s bílou paní Perechtou na hrdých hradbách starobylého Vokova Rožmberku, čekají je neopakovatelné vyhlídky a ztepilé rozhledny, kouzelné cesty horskou železnicí přes nádražíčka jak ze starých pohlednic. Inlinové tratě nadchnou milovníky kolečkových bruslí i lyží.

převzato z portálu Lipno.cz

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.