Zadar - Chorvatsko

Zadar - velice důležitý jadranský přístav, dopravní uzel, obchodní metropole i turistické centrum v jednom. Velmi důležitou roli pro vývoj města měli Římané, kteří zde postavili hradby, amfiteátr, akvadukt a dokonce i lázně a kanalizaci a dále je patrný i vliv benátské nadvlády. Město Zadar je plné historických památek a zajímavostí, lákajících návštěvníky již několik staletí.

Chorvatsko - ZadarChcete-li se blíže seznámit s historií města Zadar, navštivte Archeologické muzeum s exponáty z ilyrské, řecké a římské doby. Uprostřed starého města nás zaujme dvouposchoďový kostel sv. Donáta s připojenou velkolepou katedrálou sv. Anastázie ze 14. století. Obě stavby se staly místním symbolem, na který nikdo z obyvatel nedá dopustit. Kostel je vysoký 27 metrů a je inspirován kaplí Karla Velikého v Cáchách.

Po druhé světové válce, při odklízení válečných trosek, vzbudilo velkou senzaci objevení římského fora, které dnes patří k nejnavštěvovanějším zajímavostem Zadaru. Od 12. století vlastní město status chorvatského arcibiskupského sídla. Proto zde najdeme nespočet uměleckých děl ze zlata a drahokamů, umístěných v převážně v muzeu církevního umění, nazývaném "Zlato a stříbro Zadaru".

Chorvatsko - ZadarV letovisku na severním předměstí zvaném Borik s proslulou lázeňskou tradicí i známými diskokluby, tanečními terasami i bary, jsou především soustředěna turistická zařízení. Zadar je bohatý na festivaly a další kulturní akce. Určitě na vás silně zapůsobí koncert klasické hudby v tajuplném prostředí kostela sv. Donáta, divadelní přehlídka Zadarské divadelní léto nebo Festival nového divadla.

Pro milovníky kostelů se zde nabízí opravdu velký výběr. Velmi oblíbený je nedaleký ostrov Pašman se dvěma hodnotnými kláštery - františkánským ze 14.-18. století a benediktinským ze století 15. Dále se na nedalekém ostrůvku rozkládá městečko Nin, v minulosti nejdůležitější církevní středisko chorvatského království. Na shlédnutí všech sakrálních staveb by bylo potřeba několik dní. Hlavní městské veřejné budovy byly postaveny na Národním náměstí, které přímo vybízí k procházce či posezení v útulné kavárně.

Zadar je opravdu město, ve kterém se vyžijete nejen při slunění na pláži či sportu. Místní historické pamětihodnosti, malebná zákoutí, živý program pro turisty a další kulturní akce vás přesvědčí o tom, že právě zde je nejvhodnější prostředí pro strávení té pravé pohádkové dovolené.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.