Trogir - Chorvatsko

Trogir - desetitisícové přístavní městečko je spojeno nově postaveným zvedacím mostem s nedalekým ostrovem Čiovo. Trogir leží 27 km západně od Splitu při Jadranské magistrále. Trogir je jako cenná historická pamětihodnost zapsán do světového kulturního dědictví UNESCO a kromě tradičních průmyslových odvětví, jako je zpracování tabáku nebo těžba kamene, nabízí i velmi mnoho zajímavostí ke zhlédnutí.

Chorvatsko - TrogirKe 3. století, kdy zde Řekové založili osadu Tragurion, se datují počátky města Trogir. Po zničení blízkého konkurenčního města Salon se většina obyvatel přesunula do opevněného Trogiru. Od roku 1918 je Trogir v chorvatských rukou. Památkou na dávné divoké časy je opevnění z 13. až 16. století a obranná věž sv. Marka.

Směs hned tří uměleckých slohů najdeme na zvonici této mohutné katedrály. Nejvíce navštěvovanou památkou města je však románská katedrála sv. Vavřince s velice cenným Radovanovým portálem, nejvýznamnějším plastickým dílem z románského období. Její součástí je taktéž kaple sv. Jana Trogirského, mistrovský kousek renesančního stavitele a sochaře Nikoly Firentince. Mezi další významné a hojně navštěvované pamětihodnosti patří klášter benediktinek sv. Mikuláše s antickým reliéfem boha Kaira. Toto dílo je hodnoceno jako nejcennější v helenistickém slohu v Dalmácii.

Zdejší moře jako by bylo přímo stvořené pro jachting, o čemž svědčí místní jachtařský klub Mosor, jachtařská škola a marina. K relaxování si užijete slunění na kamenitých a oblázkových plážích na městském koupališti na pobřeží ostrova Čiovo. Velké množství pláží se nachází i za Trogirem směrem k Segetu Donji. Pro mladé tancechtivé turisty se osvědčil hlavně klub Pepsi F1 5 km směrem na Split.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.