Split - Chorvatsko

Split - největší a nejznámější město na chorvatském pobřeží. Leží na poloostrově mezi Kaštelským zálivem a Splitským průlivem je chráněno několika vyššími pohořími. V průběhu času se Split stal velmi důležitým hospodářským, kulturním a dopravním centrem Dalmácie. Najdeme zde nejvýznamnější osobní a nákladní přístav, letiště, železniční i autobusové nádraží a samozřejmě několik jachtařských marin.

Chorvatsko - SplitVe Splitu neváhejte navštívit mauzoleum, klenotnici nebo Jupiterův chrám, který byl v 8. století přeměněn v křesťanské baptisterium sv. Jana Křtitele. Historie Splitu bývá také spojována se jménem císaře Diokleciána, jehož přepychový reprezentační palác byl v roce 1979 zapsán na listinu kulturního dědictví UNESCA. Císař zde trávil poslední léta svého života a je zde dokonce i pohřben. V prostoru ohraničeném mohutnými hradbami žije dodnes na tři tisíce lidí. Zachovaly se zde tři brány: Zlatá, Stříbrná a Železná. K nejpůsobivějším částem paláce patří sklepní prostory, přeměněné v současné době na galerie. Na vyhlídkové věži katedrály vás ohromí nádherná vyhlídka.

I mimo mohutné hradby však najdeme skvostné památky, které stojí za zhlédnutí. Na vyhlídkovém vrchu Marjan s krásným lesoparkem stojí několik kostelíků z 9. až 15. století, malá zoo a lidová čtvrť s krásnou architekturou. V městské čtvrti Poljud je to například františkánský klášter, který kontrastuje se dvěma moderními stadiony - fotbalovým a plaveckým. Město je často spojováno také s filozofem a učencem Markem Marulićem, autorem první tištěné knihy v chorvatštině. Někdy bychom Split mohli označit za město muzeí, takže milovníci historie určitě potěší návštěva rozsáhlých sbírek archeologických nálezů, přírodnin nebo uměleckých předmětů.

Chorvatsko - SplitNejste-li zrovna obdivovateli architektury, můžete prakticky celé dny trávit u vody Ať už si vyberete nádherné azurové moře nebo některý ze 6 městských koupališť. Sportovní možnosti jsou velmi pestré, kromě potápěčských, jezdeckých či turistických klubů můžete navštívit i půjčovny motorových člunů, jachet či skútrů.

Noční život se nese jak v diskotékových rytmech, tak v duchu lidových slavností, které se konají od července do srpna. Tradiční kulturní festival Splitské léto získává čím dál větší ohlas, známý je i festival populární hudby Melodie Jadranu.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.