Šibenik - Chorvatsko

Šibenik má svoje kořeny v římském sídlišti Sibiniquo, na jehož místě nechal král Petar Kresimir založit větší město. Jasné stopy středověku poznáme podle husté a nepravidelné sítě schodišť a ulic. Šibenik se nachází v malebném zálivu, do kterého vtéká řeka Krka, ve střední části chorvatského pobřeží.

Chorvatsko - ŠibenikDominantou města se stala katedrála sv. Jakuba, dnes památka mezinárodního charakteru, zapsaná na listinu UNESCA. Je na ní velmi dobře patrný přechod gotiky v renesanci. Přímo naproti ní můžete využít stinného prostředí kavárny v přízemí staré radnice nebo si prohlédnout církevní stavbu, tedy Biskupský palác z poloviny 15. století. V bývalém knížecím paláci v centru je dnes umístěno městské muzeum, mapující historii a důležité události spojené s tímto krásným městem.

Výrazné panorama města Šibenik vytvářejí tři pevnosti - sv. Jana, Šubicevac a pevnost sv. Anny. Pokud si toužíte prohlédnout Šibeník z ptačí perspektivy, zejména poslední z nich doporučujeme. Za zmínku stojí ještě gotický kostel sv. Františka s bohatě vyřezávaným kazetovým stropem a cennou sbírkou inkunábulí.

Festival kultury a zábavy Šibenické léto i mezinárodní dětských festival konající se poslední týden v červenci a první týden v srpnu, jsou nejvíce proslavené slavnosti k poctě sv. Jakuba dne 25. července. Jako snad nejzajímavější adrenalinový zážitek můžete zakusit bungee-jumping ze Šibenického mostu přes řeku Krku.

Další výlet si můžete udělat do národního parku Krka a Skradinských vodopádů na řece Krce, do národního parku Kornati, jachtařského městečka Skradin nebo sokolnického střediska Dubrava, kde se v jednodenním kurzu můžete seznámit se způsobem lovu s těmito dravými ptáky.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.