Poreč - Chorvatsko

Poreč - jedno z nejnavštěvovanějších rekreačních center na jadranském přímoří. Malebné osmitisícové městečko s obrovskou ubytovací kapacitou. Ve vzdálenosti pouhých 400 metrů najdeme menší ostrůvek Sveti Nikola, který je součástí Poreče.

Chorvatsko - PorečHlavním turistickým lákadlem a cennou historickou pamětihodností v jednom je unikátní Eufraziova bazilika, která byla před několika lety zapsaná do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Stavba pochází již ze 6. století a byla zasvěcena místnímu biskupovi a mučedníkovi sv. Maurovi. Pojmenována je ale podle svého stavebníka, biskupa Eufrazia. Velkolepé jsou hlavně nádherné byzantské mozaiky Matky Boží nebo Krista s apoštoly. Byla by veliká škoda, nechat si tento skvost ujít.

Poreč se nachází V těsné blízkosti hned několika známých letovisek, jako jsou Lanterna, Ulika nebo Plava a Zelena laguna. Místní borové háje často sahají až k mořské hladině. Oblíbenou turistickou atrakcí je pobřežní autovláček, jehož výchozím bodem je náměstí Svobody.

Patrně nejstaršími dochovanými svědky historie jsou pozůstatky Neptunova a Martova chrámu ze 2. století. Příklady románské architektury můžeme obdivovat tzv. Dům s balkonem nebo nově opravený Kanovnický dům. Nezapomeňme na budovu Sněmovny, která byla upravena z původního františkánského kláštera. V minulosti byla Poreč římskou kolonií a plnila vždy, i později za byzantské nadvlády, velmi důležité funkce. V období, kdy byl součástí Rakouské říše, se dokonce stala hlavním střediskem Istrie. I v pozdějších obdobích bylo toto město v područí cizích vlivů, během druhé světové války bylo dokonce obsazeno Němci, což na něm zanechalo znatelné stopy. Více než 70 % budov bylo v této době zničeno.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.