Ostrov Pag - Chorvatsko

Na historickém jádru ostrova Pag se největší měrou podepsala ruka slavného chorvatského architekta Jurja Dalmatince. Najdeme zde pravidelné ulice s počátkem vzniku v 15. století, což jsou právě hlavní rysy jeho tvorby. V minulosti byla celá oblast postižena ničivým zemětřesením, při kterém se do moře propadlo celé římské město Cissa, jehož zbytky jsou dodnes viditelné na dně moře. Asi největší dominantou je kostel Nanebevzetí Panny Marie ze stejného období v centru města.

Chorvatsko - Ostrov PagOstrov Pag je největším ze všech zadarských ostrovů a soustřeďuje patrně nejvzácnější kulturní dědictví. S pevninou je spojen mostem se starobylou strážnou věží. I přes poměrně nehostinné, a pro zemědělství ne právě výhodné podmínky, se zdejším obyvatelům daří pěstovat víno, ovoce a především olivy na severním poloostrově Lun. Jinak ale díky prudce vanoucí boře je z většiny ostrova holá a kamenitá pustina, jen na některých místech najdeme makchiové porosty, v západní části jsou běžné i borovice.

Ostrov Pag bývá také nazýván ostrovem soli, sýru a krajky. Sůl se z místních slaných jezírek získávala již od starověku, což bylo později nahrazeno modernějším způsobem - opařováním přímo mořské vody. O tom, že sůl je zde nad zlato, svědčí hlavně fakt, že sůl z tohoto ostrova činí 2/3 celkové chorvatské produkce. Nejznámějším a velmi lahodným místním sýrem je pažský sýr, do jehož výroben můžete přímo zavítat a vidět na vlastní oči, jak se tato specialita připravuje. Kromě sýra se zde vyplatí ochutnat i skvělé jehněčí maso, považované za nejlepší v celém Jadranu. A věhlasnou krajku nalezneme na pokrývkách hlavy - součástech tradičních ženských lidových krojů.

Ostrov nabízí spíše klidnější dovolenou, která je vhodná pro opravdovou relaxaci a odpočinek.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.