Lošinj - Chorvatsko

Ostrov Lošinj se sice neřadí mezi největší ostrovy Chorvatska i přesto je počet jeho obyvatel celkem vysoký - přes 8000. Ostrov Lošinj tvoří součást Kvarnerského souostroví. V minulosti tomu ovšem bylo jinak, neboť ostrovy Lošinj a Cres tvořily jeden mohutný ostrovní celek, který statečně hájil statut největšího ostrova na jadranu. Později byl římskými osadníky vykopán průplav a dnes jsou oba celky spojeny otočným mostem.

Chorvatsko - LošinjJih je porostlý typicky subtropickými stromy a keřijako jsou pinie, palmy, agáve či oleandry. Povrch ostrova Lošinj se snižuje směrem od severu na jih a za nejvyšší vrchol je považována hora Televrina. V malebném zálivu Čikat láká návštěvníky krásný a navíc i chráněný lesopark, uměle vysazený na konci 19. století.

Nejoblíbenějšími středisky ostrova Lošinj jsou letoviska Mali Lošinj a Veli Lošinj, prohlášena již v 19. století klimatickými lázněmi. V městě Mali Lošinj je pečlivě uchovávána a střežena bronzová socha Apoxyomena, řeckého atleta, jehož objevení na dně moře se v roce 1996 stalo světovou senzací.

Unikátnost místního moře dokonce vedla v roce 2006 k vyhlášení prvním mořským chráněným úsekem a je tak největším skvostem této lokality. Je to hlavně z důvodu ochrany kolonie delfínů skákavých, takže potkat zde tyto inteligentní tvory není nic zas až tak neobvyklého.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.