Kvarner - Chorvatsko

Přímořsko-goranská a Licko-senjská župa, to je oblast Kvarner. Tato oblast je tím, že byla po dlouhá staletí pod přímým vlivem chorvatských vládců. Díky tomu zde můžeme najít zajímavosti pravé chorvatské kultury. Bylo zde zachováno bohaté písemné dědictví v hlaholici, chorvatském písmu, které zde bylo užíváno od 9. do 19. století.

Chorvatsko - KvarnerDalším rysem oblasti Kvarner je záliba v častých karnevalech, takže pokud přijedete v tu správnou dobu, rozhodně vás unesou bouřlivé rytmy a dostanou vís do té správné nálady. Největší centrum těchto karnevalů je právě v hlavním městě Kvaru - důležitý přístav a nejvýznamnější město západního Chorvatska - Rijeka. Místní slavnosti údajně patří mezi pět největších na světě a vynikají spojením staroslovanských tradic a městského karnevalu. Není výjimkou že se během této doby v městě shromáždí sto tisíc účastníků a hostů, mezi nimiž vynikají Holubjanští zvonkaři vyvolávající staré pohanské zvyky, a Morčiči pojmenovaní podle maurských sluhů v Benátkách. Ti se dokonce stali i jakýmsi místním symbolem a můžete je koupit snad na každém kroku například v podobě různých šperků.

V Rijece rozhodně navštivte kostel ze 17. století, pojmenovaný podle sv. Víta, patrona města a samozřejmě i známé Trsatské hradiště, které bylo založeno již v předřímském období. Místní kostel Panny Marie je druhou nejvýznamnější poutní svatyní v Chorvatsku.

Chorvatsko - KvarnerDalší město, které stojí za návštěvu, se jmenuje Senji. Může se pochlubit snad nejvíce monumentální pevností celého Kvarneru ze 16. století - tvrzí Nehaj, která bývala útočištěm známých senjských uskoků, ochraňujících Chorvatské pobřeží před výpady z Turecka.

Opatija - jedno z prvních lázeňských středisek v Evropě s luxusním hotelem Kvarner, kde vás okouzlí starobylá atmosféra dávných časů, pro kterou se zde často konají i důležité události nebo pořady. Mezi další věhlasné hotely patří například Palace, Zagreb nebo Opatija.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.