Krk - Chorvatsko

Ostrov Krk je spolu s Cresem největším ostrovem na jadranu. Právě na jednom ze skupiny Kvarnerských ostrovů jsou k nalezení četné důkazy o osídlení z dávných dob. Jedinečnou scenérii vytvářejí úrodná údolí stojící v kontrastu s vápencovými kopci. Zatímco v západní části Krku se soustřeďuje většina obyvatel, východní část je díky klimatickému jevu proměněna v kamennou pustinu.

Chorvatsko - KrkStejně jako například malá obec jménem Vrbník, i celé historické centrum starobylého města Krk zůstalo zachováno v původním stavu. Přímo v městě Krk se nalézá obdivuhodná biskupská katedrála ze 6. století. Dalším impozantním stavebním výtvorem, ale i důležitou dopravní tepnou, umožňující výbornou dopravní dosažitelnost ostrova, je proslulý Krcký most od městečka Kraljevica.

Krk je spojován nejen se stavitelským uměním, ale také i s rozvojem kultury zejména během 11. století, protože právě zde byla nalezena jedna z nejvýznamnějších památek chorvatského hlaholského písemnictví - tzv. Bašćanska ploća. Originál této desky je kvůli své vysoké hodnotě pečlivě střežen v atriu Chorvatské akademie věd a umění v Zahrebu. Na jednom z dalších mini ostrůvku v okolí najdou milovníci sakrální architektury františkánský klášter Košljun, včetně kostela a muzea. Celý ostrůvek vypadá při pohledu z ptačí pespektivy jako drahokam zasazený uprostřed azurové mořské vody. Krk je specifický i z jiného důvodu, a to protože se zde po celá staletí udržují lidové zvyky a kroje i archaický čakavský dialekt.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.