Istrie - Chorvatsko

Malebný poloostrov Istrie na západě Chorvatska si získal své stálé obdivovatele již v dávné minulosti. Jedním z hlavních důvodů byla poněkud oddělená poloha od celého zbytku Chorvatska vysokým pohořím jménem Učke.

Chorvatsko - IstrieVlivy z okolních států vznikly na poloostrově Istrie specifické kulturní podmínky, ať už v umění, gastronomii, nebo stavitelství. Místní obyvatelé jsou obecně velmi společenští, tolerantní a zvyklí na turisty z nejrůznějších koutů světa. Historie poloostrovu Istrie je opravdu velmi dlouhá. Velmi důležitou roli hrála Istrie v antické době, neboť tvořila součást velkého římského impéria. Do Chorvatska byla integrována až po druhé světové válce.

Zřejmě nejznámější kulturní i architektonickou památkou na Istrijském poloostrově je Eufrasiova bazilika v městečku Poreč, zatím jediný objekt na Istrii, který byl zařazen do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Byl postaven za vlády známého byzantského císaře Justiniána a pojmenován podle biskupa Eufrasia. Nádherná je tato bazilika především zevnitř. Pozornost okamžitě upoutá oltář a krásné oblázkové mozaiky. Tento druh kamínkového umění se stal symbolem celého města Poreče.

Dále stojí na poloostrově Istrie za zmínku krásné městečko Rovinja, ve kterém je zřejmě nejvíce patrné multikulturní zázemí. V uličce zvané Grisia se shlukují umělci, řezbáři a ostatní řemeslníci, aby turisty upoutali i pobavili svými výtvory. Umění je věnováno i místní muzeum, sdružující umělecké kousky z dílen malířských mistrů od dávných dob až po 20. století. Za návštěvu stojí také unikátní muzeum modelů starých lodí Rakousko-uherské monarchie v městečku Novigrad.

Nejen znalce tvorby Julese Verna zaujme hluboká Pazinská propast, která zmíněného spisovatele inspirovala k napsání románu Matyáš Šándorf.

Chorvatsko - IstrieS proslulým římským amfiteátrem, šestým největším a zároveň nejzachovanějším na světě je největším istrijským městem Pula. V době své největší slávy dokázal zmíněný amfiteátr pojmout až 22 000 diváků. Tato mohutná stavba zde již stojí po více než 2000 let a díky své výborné akustice slouží pro pořádání kulturních akcí do dnes. Dále se v Pule nachází i jedno z nejdůležitějších muzeí v Chorvatsku - Archeologické muzeum. Nádherně čerstvou přírodu zde reprezentuje poklidný národní park Brijuni, ve kterém můžete relaxovat a načerpat síly pro poznávání dalších z chorvatských zajímavostí jako je například maják Porer na mysu Kamenjak.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.