Gradac - Chorvatsko

Gradac ke nejjižnější místo Makarské riviéry 13 kilometrů od přístavu Ploče a chorvatské magistrály. Za návštěvu a prohlídku stojí především historické pozůstatky po osídlení z římských dob nebo zbytky opevnění proti Turkům, kteří byli velkou hrozbou zejména v 16. století. Oblast má i historickou hodnotu, nedávné archeologické výzkumy prokázaly pozůstatky středověkých sídel starochorvatských panovníků.

Chorvatsko - GradacMěstečko velmi silně poznamenala druhá světová válka, kdy byla zničena nebo vypálena převážná většina domů. Zdejší typické dlouhé, široké, oblázkové pláže, které pozvolna klesají do vody, se nazývají žalo. Nejznámější z nich, pláž Gornja vala na jihu obce bývá považována za nejkrásnější na celém Jadranu. Koupání v této oblasti si rozhodně nenechte ujít.

Gradac však poskytuje i další možnosti pro volný čas. Pro milovníky bujné přírody je jako stvořený výlet k Baćinskému jezeru, vzdálenému 8 km od Gradce u vesnice Baćina. Jezero je vlastně soustavou šesti krasových závrtů, které jsou navzájem propojeny. Hloubka místy dosahuje až 28 metrů. Zajímavostí je, že hladina jezera je nad úrovní hladiny moře a dno pod ní.

Kromě vodních i jiných sportů je možnost návštěvy místní diskotéky pod širým nebem nebo také některé z lidových slavností, třeba jako je Gradacká turistická noc v červenci nebo oslavy svatého Michala, které připadají na 29. září.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.