Dubrovník - Chorvatsko

Samotné staré město Dubrovník oplývá mnoha pozitivními atributy. Ne nadarmo bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Zdůvodu historických vpádů dobyvatelů dobyvatelů najdeme na útesech středověké hradby a věže, které dodnes tvoří krásné panorama a nabízí prvotřídní, téměř dvoukilometrovou procházku s výhledem na moře. Během let 1991 A 1992 bylo město těžce ostřelováno a četné historické památky byly nenávratně poškozeny.

Chorvatsko - DubrovníkI přes to je stále oblast Dubrovník brána jako snad nejkrásnější historický klenot chorvatského kulturního dědictví. Dubrovník je situován v nejjižnější části proslulé turistické oblasti Dalmácie. Jako Dubrovník můžeme nazvat celou oblast okolo stejnojmenného města, zahrnující například i ostrov Korčula, zelené ostrovy Mljet či ostrov Pelješac se známými vinohrady a kapitánskými vilami. Celá oblast se nachází v údolí řeky Neretvy a právě zde se nejvíce rozvíjela chorvatská kultura a umění. Dokonce zde v 16. století existovala slavná Dubrovnická republika Ragusa.

Pokud se zajímáte o architekturu, potěší vás goticko- renesanční Knížecí dvůr a palác Sponza z 15. století. Uvnitř knížecího dvora upoutají pozornost kusy starého nábytku, sochy nebo i nosítka šlechty. Jinak v Dubrovníku najdeme i velké množství impozantních klášterů, a dokonce i synagogu z 15. století. V Námořním muzeu v pevnosti Sv. Ivana se dozvíte zajímavosti ohledně námořnictví od středověku až do 20. století.

Hlavní centrum Dubrovníku se nachází na ulici Stradun, lemované útulnými kavárnami a obchůdky a disponující známou Onofrievou fontánou. Symbol svobodného Dubrovníku - Rollandův sloup - najdeme na náměstí Luža. Hlavní kulturní akcí se staly Dubrovnické letní hry. V atriu se často konají různá divadelní představení. Toto prostředí vskutku navozuje tu pravou historickou atmosféru. Patronem Dubrovníku je Svatý Blažej, jemuž byl zasvěcen kostel na náměstí Luža.

Chorvatsko - DubrovníkK ubytování se nabízí opravdu široký výběr hotelů či apartmánů. Vybrat si můžete například luxusní hotel Excelsior nebo Villu Dubrovník, který je jedním z nejokázalejších hotelů v celé Dalmácii.

Krásy nejrůznějšího druhu lze nalézt i v dolině Konavlí. Ta je typická svých lidovým charakterem, který se projevuje třeba zachováním nádherných lidových krojů či stavitelským dědictvím. Právě toto území od pradávna sloužilo jako významná kontrola do zálivu Boka Kotorská v sousední Černé Hoře. Konavlinským centrem je zřejmě rodiště chorvatského malíře Vlahe Bukovce - městečko Cavtat. Nezapomeňme i na oblast položenou západně od Dubrovníku. Právě tady, v krásném městečku Trsteno je zřízeno nejkrásnější chorvatské arboretum soustřeďující rozmanité druhy subtropické flory. Jako doplňující dekorace slouží sochy, například socha boha moří Poseidona.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.