Baška Voda - Chorvatsko

Z původně malé osady vzniklo městečko Baška Voda, postavené na prameni s pitnou vodou. V 18. století odtud byli vyhnáni Turci a sešli se obyvatelé z vesnice Bast - Baška Voda byla na světě. Postupně počet obyvatel vzrostl téměř na 3000. Právě v této lokalitě pobývá během turistické sezony nejvíce návštěvníků v celé Makarské riviéře, jejíž součást Baška Voda tvoří. Důkazy o osídlení sahají až do římských dob. Jsou jimi například hroby s urnami, šperky či peníze. Zajímavostí jsou náhrobní kameny se jmény 13 nejstarších obyvatel Baške Vody, nejhezčí náleží chlapci Ursinu, který údajně zahynul při ztroskotání lodi.

Chorvatsko - Baška VodaV minulosti byla Baška Voda známá především jako malé rybářské městečko, které žilo ze zemědělství a rybářství. Dnes je velmi dobře přizpůsobeno pro turistický ruch, odpočinek a rekreaci, ať už nádhernými písčitými nebo oblázkovými plážemi, tak i sportovními zařízeními, školami potápění atd.

Samozřejmě nechybí zábavný program v centru města hlavně ve večerních a nočních hodinách. Pokud si chcete Bašku prohlédnout shora, navštivte opuštěná městečka Topiči nebo Bast. Mnoho zdejších staveb se rekonstruuje a právě v místní hostince nabízejí nádherný rozhled do širokého okolí.

Skvostným přikladem církevní architektury je místní kostel Sv. Nikoly (ochránce poutníků a námořníků). Původně byla stavba rozšířena z malého kostelíka Sv. Lovre z roku 1750, ke kterému byla přidána zvonice.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.