Bulharsko

Bulharsko nezapře vlivy mnoha různých kultur. Mezi bulharské památky patří řecké chrámy, římské lázně, byzantské pevnosti i kupolovité hrobky. Díky svému umístění ve východní části Balkánského poloostrova se Bulharsko stalo významným přístavním centrem. Vnitrozemí Bulharska ukrývá až 700 jeskyní, z nichž nejhlubší dosahuje hloubky 415 m.

BulharskoBulharsko má mořské pobřeží dlouhé 378 km a je tvořeno rozmanitými přírodními útvary. Skládá se z nádherných písčitých pláží, které jen pozvolna klesají pod mořskou hladinu, což jistě ocení zejména rodiny s malými dětmi. Dále v Bulharsku najdeme údolí řek i skalnatých zátok či zalesněné stráně a hory. Bulharským největším přírodním bohatstvím je bezesporu Černé moře, které omývá bulharské břehy. Jeho čistota a průzračnost až do hloubky 20 metrů je vskutku jeho velkou pýchou. V zimě se Černé moře poměrně často bouří, v létě je ale poklidné. Jeho voda obsahuje málo soli, neboť se do ní vlévají řeky Dunaj a Dněpr.

Hlavním městem Bulharska je Sofie, ve kterém žije téměř většina z celkového počtu 7,5 milionu bulharských obyvatel. Mezi nejčastěji navštěvovaná střediska letní rekreace patří Slunečné pobřeží, Zlaté písky, Nessebar, Primorsko a další destinace. Úředním jazykem je bulharština, která se ale vlivem sousedních jazyků poměrně dost vzdálila slovanskému typu. Zcizích jazyků uspějete nejlépe s ruštinou. V náboženském složení obyvatelstva převládají pravoslavní.

Specifikem v bulharské komunikaci je přikyvování na znamení nesouhlasu a zavrtění hlavy na souhlas. Mnohdy se Bulhaři snaží přizpůsobit zvyklostem cizinců a užívají tato gesta v opačném významu, než je v Bulharsku obvyklé a snadno tak může dojít k nedorozumění. Bulhaři jsou velmi temperamentní a pohostinní, při nejrůznějších příležitostech se obdarovávají květinami a i mezi neznámými lidmi je značně rozšířené tykání.

BulharskoPři cestě do Bulharska se není třeba obávat žádných zvláštních rizik. V místech větší koncentrace lidí je vhodná zvýšená opatrnost na krádeže kapsářů. Také se příliš nedoporučuje, vydávat se samostatně na odlehlá místa.

V posledních letech vzrůstá počet turistů, kteří si Bulharsko nevybírají pouze pro letní dovolenou u moře, ale také jako lyžařskou destinaci. Velmi oblíbeným je moderní lyžařské středisko Bansko v pohoří Pirin, dalšími vyhledávanými potom Borovec v pohoří Rila a Pamporovo v Rodopech.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.