Brusel - Belgie

Brusel je hlavní město Belgie. Je sídlem NATO a některých institucí Evropské unie, a proto bývá neoficiálně označován jako hlavní město Evropy. Brusel je zároveň hlavní město Vlámska a Francouzského společenství Belgie.

Podle legendy založil osadu kolem roku 580 sv. Guegerich (St. Géry). Jméno města je snad odvozeno od názvu Brucsella či Broekzelle, což znamená ves v bažinách. Leží uprostřed Belgického království. Při jeho poloze vzkvétal rozvoj řemesel a v 11. století se ves rozrostla v hrazené město, pro které 14. a 15. století bylo zlatým věkem města, jako obchodního centra Evropy.

Brusel je jedna z 19 obcí Bruselského regionu a stejně jako všechny obce Bruselského regionu je i Brusel oficiálně dvojjazyčný, úředními jazyky jsou francouzština a nizozemština.

Dvě hlavní evropské instituce - Evropská komise a Rada Evropské unie - zde mají centrálu. Komise sídlí v budově Berlaymont a Rada EU v budově Justus Lipsius. V Bruselu zasedají také výbory Evropského parlamentu (sídlo EP je však ve Štrasburku a sekretariát parlamentu sídlí v Lucemburku). V Bruselu sídlí rovněž Hospodářský a sociální výbor a Výbor regionů.

Turistické atrakce
Náměstí Grand-Place

Je historickým jádrem města. Mnozí jej považují za jedno z nejpůvabnějších náměstí na světě. Jeho dominantou je gotická radnice z 15. století s 96 m vysokou věží, na které je umístěna socha svatého Michaela, patrona Bruselu. Další významnou budovou je Maison du Roi / Broodhuis. Od roku 1998 náměstí figuruje na Seznamu světového dědictví UNESCO. 13. srpna 1695 byla většina domů, postavených ze dřeva, zničena střelbou z děl francouzského vojska pod vedením maršála François de Villeroy. Nepoškozena zůstala pouze věž radnice a několik kamenných zdí. V následujících letech byly cechovní domy na náměstí vybudovány znovu, tentokrát z kamene. Přestože průčelí každého domu je jiné, tvoří spolu architektonicky harmonický celek.

Manneken-Pis (soška čurajícího chlapečka)

Je symbolem Bruselu. Sochu vytvořil v 17. století sochař Jérôme Duquesnoy. Manneken Pis se může pochlubit 800 oblečky, které jsou umístěny v městském muzeu. První kroj byl věnován v roce 1698. V roce 1745 sochu Manneken Pis ukradli Angličané. O dva roky později se ho zmocnili Francouzi. Poté, co se o tom dozvěděl král Ludvík XV., daroval Bruselu kroj ze zlatého brokátu, zdobený křížem svatého Ludvíka. V roce 1817 sošku zcizil a posléze zničil bývalý vězeň Antoine Lycas. Z jejích úlomků byl vytvořen model pro sošku, která zde stojí dnes. Od roku 1987 má svůj protějšek - čůrající holčičku - Jaenneke Pis. V roce 1998 přibyla také socha čůrajícího psa - Zinneke Pis.

Další turistické cíle
  • Královský palác
  • Katedrála sv. Michala a Guduly
  • Skleníky Serres van Laken v královské zahradě, dílo architektky Sabiny Rosenkrancové. Každým rokem na přelomu dubna a května jsou na deset dnů zpřístupněny veřejnosti.
  • Parc du Cinquantenaire, který vznikl roku 1880 při příležitosti oslav padesátého výročí belgické nezávislosti. V parku se nachází Palais du Cinquantenaire s obloukem.
  • Brupark
  • Atomium
  • Mini Europe – park, ve kterém je vystaveno více než 300 zmenšených modelů významných evropských staveb.
  • Océade – subtropický plavecký areál s krytými a venkovními vodními plochami, s množstvím skluzavek a nejdelším tobogánem v Belgii, dlouhým 140 m.
  • Muzeum komiksů, zřízené v secesní budově, projektované architektem Victorem Hortou. Ukazuje belgické komiksové hrdiny, jako jsou Kuifje, Suske a Wiske a Šmoulové. Muzeum vlastní nejvíce obrázkových knížek na světě. Má 31 000 alb. Je zde zachycena historie kreslených seriálů na dílech více než 670 umělců.

Belgie

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.