Bruggy - Belgie

Bruggy se nacházejí na severozápadě Belgie přibližně 90 km od Bruselu. Jsou správním a historickým centrem provincie Západní Flandry. Bruggy bývají často označovány jako Benátky severu, jelikož jsou protkány sítí kanálů, tvořených řekou Reie. Plavba čluny po městských kanálech je oblíbenou turistickou atrakcí. Kanály rovněž spojují Bruggy s jinými městy, jako např. Gent, Ostende a Zeebrugge. Historické centrum Brugg leží na ostrově obkrouženém kanály, přes něž vede nespočet mostů a mostečků, a bylo roku 2000 zapsáno do Seznamu světového dědictví UNESCO.

Jeho podoba se za poslední staletí příliš nezměnila, a proto si kamenné městečko s krásnou katedrálou, několika kostely a historickými budovami a několika náměstími uchovalo svůj středověký ráz a architekturu. Nachází se v něm velké množství gotických staveb. Roku 2002 byly Bruggy spolu se španělským městem Salamanca vybrány jako Evropské hlavní město kultury.

Krásu paláců a výstavních domů můžete obdivovat i na romantické vyjížďce kočárem s fešným kočím. Bruggy jsou jako stvořené pro zamilované dvojice a nejlépe je ocení novomanželé na svatební cestě. Mohou k Jezírku lásky, Minnewater, na jehož hladině se pohupují desítky labutí.


Zajímavá místa

Takřka ve středu historické části města se nachází náměstí Markt. Bylo založeno údajně roku 958 hrabětem Baudouinem II. Uprostřed tohoto náměstí se nachází pomník Petera de Conincka a Jana Breydela, vůdců bruggské jitřní mše roku 1302. V jihovýchodní části Marktu se nachází tržnice Halle, založená roku 1240, jakož i 83 metrů vysoká věž Belfried, která je dominantou náměstí.

Východní část náměstí zaujímají Provinciaal Hof (sídlo správních orgánů provincie Západní Flandry) a poštovní úřad. Obě budovy byly postaveny v novogotickém slohu na místě bývalého tržiště se suknem.

Druhým důležitým náměstím v Bruggách je Burg. Na tomto náměstí kdysi stála pevnost, která měla chránit město před útoky Normanů. Na východní straně Burgu se nachází Justiční palác (Gerechtshof), vybudovaný v 18. stol. v novogotickém slohu.

Dalšími významnými stavbami na náměstí Burg jsou gotická radnice (Stadhuis) ze 14. stol. a bazilika sv. Krve (Basiliek van het Heilig Bloed).

Kostely

Turisticky nejatraktivnější je kostel Panny Marie, postavený z větší části ve 13. stol. Je známý svou cihlovou věží, vysokou 122 m, která je druhou nejvyšší kostelní věží v Belgii (nejvyšší věž má katedrála v Antverpách, která je o metr vyšší) a zároveň možná nejvyšší cihlovou stavbou v Evropě. V tomto kostele je umístěna velice cenná Michelangelova socha Marie s dítětem.

Další kostely v Bruggách:
  • Bazilika sv. Krve (Basiliek van het Heilig Bloed)
  • Jeruzalémský kostel (Jerusalemkerk)
  • Kostel sv. Anny (Sint-Annakerk)
  • Kostel sv. Magdaleny (Sint-Magdalenakerk)
  • Sint-Walburgakerk
  • Kostel sv. Jakuba (Sint-Jacobskerk)
  • Kostel sv. Jiljího (Sint-Gilliskerk)
  • Katedrála Spasitele (Katedraal St-Salvator)
Muzea

Za jedno z nejznámějších muzeí v Bruggách je považováno Groeningse Museum. Jsou zde vystavena díla vlámských umělců od 15. století po současnost včetně malířů bruggské školy. Mezi autory vystavovaných děl patří např. Jan van Eyck, Hans van Memling, Gerard David, Rogier van der Weyden a Hieronymus Bosch. V Bruggách najdeme rovněž muzeum Hanse Memlinga, které bylo zřízeno ve špitálu sv. Jana (Sint-Janshospitaal). Další muzeum bylo vytvořeno v Begijnhofu (Dvoře bekyní), který pochází z roku 1245.

V Begijnhofu se nachází kostel a domky ze 17. století, z nichž jeden je přístupný veřejnosti. Najdeme v něm mimo jiné starý nábytek a sbírku starých krajek. Kromě toho dnes Begijnhof slouží jako ženský klášter.

Pro milovníky a labužníky čokoládového hříchu je určeno muzeum čokolády Choco-Story, jehož součástí je i obchod, v němž před vámi zhotoví čokoládu jen pro vás. Při procházce historickým centrem narazíte na každém kroku na četné obchody s proslulými belgickými pralinkami a čokoládou.

Také zde najdete nespočet útulných a vynikajících restaurací, jako je například restaurace Marieke van Brugghe, vyhlášená kromě jiného svými speciálními sýrovými kroketami. Romantická restaurace Saint-Amour ve sklepení domu z 16. století, pár kroků od Marktu, je zase plná tajemství. Kuchyni zde vládne majitel s titulem Nejlepší kuchař Flander, Jo Nelisssen, a jím vytvořené mistrovské kreace vskutku stojí zato.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.