Západní Austrálie - Austrálie

Západní Austrálie (anglicky Western Australia) je největší australský spolkový stát, rozkládající se v západní třetině Austrálie. Po ruském Jakutsku je to druhý největší územně správní celek na světě. Stát hraničí na východě s Jižní Austrálií a Severním Teritoriem, na jihu, západě a severu je omýván vodami Indického oceánu. Metropolí Západní Austrálie je Perth, který má 1,25 mil. obyvatel. Mezi další významná města patří Mandurah 60 km jižně od Perthu, Bunbury, Kalgoorlie, Geraldton a Albany. Zajímavé je i městečko Exmouth.

Historie:

První obyvatelé Austrálie se objevili přibližně před 40 000 až 60 000 lety a postupně začali osídlovat území světadílů. Nejsou známé přesné údaje, kdy první obyvatelé zavítali do oblasti teritoria Západní Austrálie, ale v dobách příchodů Evropanů na kontinent, byla oblast již dobře osídlena.

První Evropan, který toto území navštívil, byl holandský objevitel Dirk Hartog. Vylodil 27. října 1616 v oblasti nesoucí dnešní název Cape Inscription na ostrově Dirka Hartoga. Po celý zbytek 17. století byla oblast postupně navštěvována holandskými mořeplavci, kteří se příležitostně vyloďovali na pobřeží. Po roce 1700 se do oblasti začínají dostávat angličtí a francouzští objevitelé, kteří začali prozkoumávat vnitrozemí Západní Austrálie. Historie současného státu je spojena s vyvlastňováním domorodé půdy britskými osadníky známe jako Swan River Colony, založené v Perthu roku 1829. Populace státu se začala rychle zvyšovat po vypuknutí zlaté horečky v 90. letech 19. století v okolí Kalgoorlie.
Jedním ze států Austrálie se teritorium stalo 1. ledna 1901.

Kam zavítat:

Perth je hlavní město největšího z australských svazových států a nachází se těsně u západoaustralského pobřeží. Od nejbližšího lidnatého města, Adelaide, je vzdálen neuvěřitelných 2800 km, což z něj činí nejodlehlejší velkoměsto na světě. Město se rozkládá kolem řeky Swan River (Labutí řeky) a bylo založeno relativně nedávno, 11. června 1829 kapitánem Jamesem Stirlingem. Téměř okamžitě po založení nové kolonie vypukly nepokoje a nastaly ozbrojené konflikty mezi kolonizátory z Velké Británie a domorodými příslušníky kmene Noongar. Perth byl původně založen pro svobodné lidi, těch sem však kvůli přílišné izolovanosti přicházelo velice málo, a proto se Perth v roce 1850 otevřel i trestancům. K australskému svazu se Perth a s ním celá Západní Austrálie připojily až po referendu. To dopadlo ve prospěch připojení, okolní státy musely ale pro získání obyvatel udělat mnoho ústupků, včetně vybudování transkontinentální železnice. Město se svými 1 700 000 obyvateli řadí na čtvrtou příčku největších australských měst, přesto není život v Perthu tak hektický jako například v Sydney nebo Melbourne. Ovšem jeho odlehlost je také důvodem, proč většina turistů dává přednost východnímu pobřeží, kde mohou zároveň navštívit velká města Sydney, Melbourne Canberru i Brisbane.

Klima Perthu je velice příjemné, pokud se rozhodnete navštívit Perth mezi dubnem a červnem, případně srpnem až listopadem, můžete počítat s teplotami kolem dvaceti stupňů a slunečným, jasným počasím, provázeným chladným větrem. V letním období, mezi prosincem a březnem, se teploty šplhají až ke třiceti stupňům a pro Evropana může být velmi těžké zvyknout si na horka, spojená s vysokou vlhkostí ovzduší. Perth je považován za město s největším počtem slunečných dnů. Vytrvalé deště je možné chytit jedině v zimě (tedy mezi květnem a říjnem), v tomto období se teploty pohybují kolem deseti stupňů a vane velmi nepříjemný, studený vítr.

Téměř po celý rok, se aktivity obyvatel zaměřují hlavně na pobyt na čerstvém vzduchu, především na přilehlých překrásných plážích, vodní sporty (oblíbené je potápění na nedalekém Rottnest Islandu) či barbecue s přáteli. Dopravu městem nejlépe zajistí žluté, modré či červené autobusy CAT (Central Area Transit), které jezdí zcela zdarma, nebo vlaky FTZ (Free Transit Zone). Perth se může pochlubit historickým centrem, plným vyhlášených kavárniček, obchodů nebo restaurací, zde se také nacházejí proslulé uličky King Street nebo London Court. Zajímavostí je Casino (ozdoba téměř každého většího australského města) nebo věznice v přístavní části Perthu Freementlu. Historických budov je v Perthu málo, nejvýznamnější je radnice, postavená v tudorském stylu v 60. letech 19. století, a ve stejné době postavené sídlo vlády, v němž v současnosti sídlí guvernér. V jedné z budov, která dříve plnila funkci věznice, dnes nalezneme Západoaustralské muzeum a hned vedle můžeme navštívit Západoaustralskou galerii umění.

Klid a odpočinek poskytuje King´s park, park o rozloze téměř 400 hektarů, obklopující zmiňované obchodní centrum. Z tohoto parku, umístěného na kopci, je překrásný výhled na zákruty Swan River, plující lodě i dlouhý most, klenoucí se přes řeku. Dalším známým parkem jsou Stirlingovy zahrady, nacházející se poblíž historické budovy perthského soudu.

Perth samotný k oceánu nepřiléhá, ovšem některé jeho předměstské části se jej téměř dotýkají. V horku se nabízí návštěva pláží v těsné blízkosti města. Zde se také pěstují mnohé vodní sporty. Mezi nejoblíbenější patří jachting, jehož obliba výrazně stoupla poté, co v roce 1983 místní jachtaři vyhráli v závodu America´s Cup a stali se tak v této soutěži prvními vítězi, kteří nepocházeli ze Spojených států.

V Perthu samém je možné navštívit Velrybí Akvárium - Underwater World, proslulé chovem některých druhů velryb. V Perthu najdete i nefalšovaný zábavní park Adventure World Theme Park.

Do okolí se vyplatí vydat trajektem či letadlem na Rottnest Island a vyzkoušet si potápění v křišťálově čisté vodě, zajet do Pinnacles a prohlédnout si jedinečné přírodní útvary nebo si vyzkoušet krmit delfíny na Monkey Mia. Mezi typickými australskými městečky vyniká Albany, vzdálené od Perthu asi 400 kilometrů. Je považováno za jedno z nejstarších měst celé Austrálie. Pro labužníky se pak přímo nabízí Margaret River a okolní vinařský kraj, kde můžete celou návštěvu završit ochutnávkou nejznámějších australských vín.

Austrálie

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.