Victoria - Austrálie

Victoria je druhý nejmenší australský spolkový stát. Rozkládá se na jihovýchodě Austrálie a jejím hlavním městem je Melbourne.

Historie:

Neúspěšný pokus osídlení proběhl roku 1803 v zálivu Port Phillip Bay. Až druhý pokus v roce 1834, kdy se v témže zálivu usadili osadníci z Launcestonu, které vedl John Batman a John Pascoe Fawkner, byl úspěšný a vzniklo město Melbourne. Město bylo pojmenováno po britském premiérovi lordu W. Lambovi, vikomtu z Melbourne. V polovině 19. století bylo v okolí města objeveno zlato. Díky zlaté horečce se Melbourne rychle rozrůstal. V letech 1901 až 1927 byl Melbourne hlavním městem Austrálie. V roce 1956 tu byly pořádány olympijské hry.

V současnosti je Melbourne druhé největší město Austrálie a zároveň nejjižnější metropole světa. Město leží na březích řeky Yarra river a u zátoky Port Phillip. Bývá nazýváno Australské zahradní město, najdeme zde řadu zahrad a parků. Zároveň je Melbourne také městem mrakodrapů. Nejvyšší věží je Rialto věž. V 55. patře je vyhlídkový ochoz, jež nabízí krásný výhled na město. Řeka Yarra dělí město na dvě části. Tyto části spojuje nejstarší australský most Princess Bridge, postavený v roce 1888. V Melbourne se každým rokem koná řada kulturních a sportovních akcí. Nejznámějšími jsou Melbourne Cup (dostihy), Australian Tennis Open, Australian Football League Grand Final a Australian Formula One Grand Prix. Zajímavými místy v Melbroune jsou také Národní galerie se stálou expozicí uměleckých děl australských domorodců, botanická zahrada Royal Botanic Garden, Olympic Park (místo kde se konala olympiáda) či přírodní rezervace Healesville wildlife sanctuary.

Královská budova pro výstavy a zahrady Carlton je výstavní budova s překrásnou zahradou. Byla navržena pro velké mezinárodní výstavy v roce 1880 a 1888 v Melbourne. Stavba je z cihel, trámů, oceli a břidlice a kombinuje prvky byzantské, románské, lombardské a prvky italské renesance. Je typickou stavbou pro období světových výstav v letech 1850 až 1915, které byli konány za účelem představit průmyslový pokrok ve světě.

Závodní okruh Phillip Island je oficiální závodní okruh pro Formule 1 a Moto GP, byl otevřen roku 1987 a měří 4,445 m. Zajímavý je kromě překrásného okolí také tím, že se trať, podobně jako v Monacu, vede přes město.

Austrálie

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.