Vánoční ostrov - Austrálie

Vánoční ostrov (Christmas Island, Territory of Christmas Island) je zámořským územím Austrálie bez vlastní vlády (od roku 1984 je součástí Australského severního teritoria). Nachází se v Indickém oceánu, 2360 km severozápadně od Perthu v Západní Austrálii a 500 km jižně od Jakarty v Indonésii.

Přibližný počet 1500 obyvatel žije kromě hlavního města Flying Fish Cove (nebo také The Settlement) v dalších 4 městech (Silver City, Kampong, Poon Saan, a Drumsite).

Ostrov má jedinečnou topografii s endemity, která láká především vědce. Ačkoliv tu byla dlouhá léta důlní činnost (fosfát), 65 % z celkových 135 km2 je národním parkem s rozlehlými oblastmi původního deštného pralesa.

Ostrov byl mezi mořeplavci znám od raného 17. století, název ostrova pochází od kapitána Williama Mynorse, jenž tak ostrov nazval, protože kolem něj 25. prosince 1643 plul. Teprv v roce 1666 se ostrov poprvé objevuje na mapě Pietera Goose pod jménem Moni. Z března roku 1688 pochází první zaznamenaná návštěva (kapitán William Dampier s lodí Cygnet), ostrov byl nalezen neobydlený.

Na území Vánočního ostrova je jeden z internačních táborů pro nelegální imigranty.

Austrálie

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.