Sever Austrálie - Austrálie

Severní Teritorium zatím nikdy nedosáhlo plné státní suverenity. Celou čtvrtinu obyvatelstva tvoří domorodci (Austrálci).

Osídlit severní teritorium se podařilo až v roce 1869 tak vzniklo město Darwin.
Jestli se rozhodnete navštívit tuto lokalitu, určitě si nenechte ujít:

Národní park Kakadu

(anglicky Kakadu National Park), jeden z největších a nejkrásnějších parků světa. Park se nalézá v Severním teritoriu v Austrálii, asi 171 km jihovýchodně od města Darwin. Byl vyhlášen v roce 1981 a téhož roku byl při 5. zasedání také zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO.

Národní park Kakadu pokrývá plochu velkou 1 980 400 ha, v nejdelším úseku od severu k jihu měří téměř 200 km a od východu k západu přes 100 km, což je území velké stejně jako Izrael nebo jedna třetina Tasmánie. Park je neobyčejně bohatý často i na ohrožené živočišné i rostlinné druhy. Území je také významné po archeologické stránce, člověkem je totiž nepřetržitě osídlováno minimálně 40 000 let. Nachází se zde také uranový důl, který patří k nejproduktivnějším na světě.

Srdce Austrálie

Alice Springs je město ležící v Severním Teritoriu v Macdonnellově pohoří. Tvoří jakoby "srdce" kontinentu a je ze všech stran obklopeno pouští. V 70. letech 19. století bylo založeno jako stanice pro pozemní telegrafní linku, aby byli spojeni s okolním světem. Slouží jako výchozí bod k cestám do širokého okolí. Za své jméno vděčí omylu, protože první kolonizátoři mylně považovali malou kaluž vody ve vyschlém řečišti za pramen (spring). Největšího rozkvětu se Alice Springs dočkalo až v sedmdesátých letech 20. století, kdy sem začali houfně jezdit turisté.

Nejstarší památkou Alice Springs je bývalá věznice Stuart Town Gaol z roku 1909, přístupná prohlídkám. Nad městem se tyčí kopec Anzac Hill, z něhož je krásný pohled na město. Old Courthouse je stará soudní budova, která byla uzavřena až v roce 1980. Dnes je v ní malé muzeum, jež dokumentuje život australských průkopnic. Další muzeum se nachází v bývalé nemocnici, ale nejdůležitější expozice ukrývá Museum of Central Australia. Je zaměřené na přírodopis a vystaveny jsou i úlomky meteoritu.

Poblíž Alice Springs se nachází padesát metrů vysoký pískovcový sloup,který kdysi sloužil jako dobrý orientační bod, obrovské kamenné koule, jejichž vznik je opředen řadou pověstí a dvanáct kráterů vyhloubených meteority.

Ayers Rock

Jeden z přírodních divů naší planety 350 metrů vysoká skála - monolit, která má po obvodu asi 13 kilometrů a 3 kilometry napříč, leží asi 350 kilometrů na jihozápad od Alice Springs. "Červená hrouda" směle snese srovnání s Viktoriinými vodopády v Africe nebo s Grand Canyonem v Coloradu v USA. Máte-li to štěstí a podíváte se shora spatříte elipsu, která z jedné strany přechází do trojúhelníku. Za jasného počasí žhne červenou barvou, při západu a východu slunce se odstíny mění. Domorodci mu říkají Uluru. Tak se nazývá skalní duch, který prý zde sídlí. Výstupy jsou povolené jen do 8.00 hodin ráno. Po 8.00 hodině je zhruba šedesát minut trvající výstup zakázaný kvůli příliš vysokým teplotám. (Pokud nechcete shořet, a nebo přinejmenším si přivodit úžeh či úpal, který je velice pravděpodobný při přibližné teplotě 45 °C v létě). Velice krásná je i 8 km trasa okolo Uluru. Vychází se pří východu slunce a turisté mohou obdivovat jak se skála v průběhu cesty mění a měnící se barvy v průběhu dne.

Austrálie

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.