Queensland - Austrálie

Queensland je stát na severovýchodě Austrálie. Velké předělové pohoří jej rozděluje na dvě poloviny - na vlhkou a teplou srážkami bohatou monzunovou pobřežní nížinu na severu a na východě na vyprahlé území ve vnitrozemí. Východní pobřeží lemují ostrovy Velkého bariérového útesu. Téměř polovina obyvatel Queenslandu žije v hlavním městě Brisbane.

V Queenslandu se nachází národní park Russell River a Great Barrier Reef (Velký bariérový útes) .

Tvoří jej pásmo korálových útesů největších na celém světě, táhnoucích se celých 2000 km podél severovýchodního pobřeží Austrálie a bohatý a složitý ekosystém typický pro tropický deštný les. Útes se stále zvětšuje díky polypům, které se neustále množí a vytváří nové jedince. Pomocí geologického vrtu se zjistilo, že je starý pouze překvapivých 600 000 let. Veliký problém způsobuje, že útes postupem času získává bílou barvu. Stává se tak kvůli globálnímu oteplování. Voda se otepluje a v takových podmínkách nedokáží přežít jednobuněčné organismy, které žijí s korály v symbióze a dávají jim barvu. Pokud zmizí všechny jednobuněčné organismy, korály umřou a útesy se rozdrolí. Z útesu vystupuje nad hladinu nepřeberné množství ostrovů a ostrůvků, z nichž na některých se lze i ubytovat. Je to jediná stavba živých tvorů na Zemi viditelná i z Měsíce. Původní obyvatelé jej nazývali Waga Gabú. V říjnu 1979 byla část Velkého bariérového útesu prohlášena mořským parkem a v roce 1980 jej UNESCO prohlásilo světovou přírodní rezervací.

Z několika míst v Queenslandu se k útesům dostanete lodí za přibližně 100 AUD.

Gold Coast (Zlaté pobřeží)

Ráj surfařů je plochou i počtem obyvatel jedním z největších australských měst. Leží zhruba hodinu cesty na jih od Brisbane. Město nabízí 42 kilometrů krásných pláží s ideálními podmínkami pro surfování. Prakticky celý rok tu vládne subtropické klima s více jak 240 slunnými dny. Gold Coast je považováno za hlavní město cestovního ruchu a zábavy. Oblibě se těší zábavní parky Dreamworld, Seaworld a Movieworld, zahrady a parky.

Středisko Gold Coast najdeme v Surfers Paradise (Ráje surfu), zde je největší počet do nebe se zvedajících hotelů.

Austrálie

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.