Nový Jižní Wales - Austrálie

Nový Jižní Wales (anglicky New South Wales) je australský spolkový stát rozkládající se na východě Austrálie. Na jihu hraničí se spolkovým státem Victoria, na západě se spolkovým státem Jižní Austrálie, na východě s Tichým oceánem, a na severu se spolkovým státem Queensland. Je nejhustěji osídleným spolkovým státem Austrálie. Jeho metropolí je velkoměsto Sydney. Na území státu leží Modré hory (Blue Mountains) a nejvyšší hory kontinentu Sněžné hory (Snowy Mountains). Název státu je odvozen od velšského regionu Jižní Wales.

Hlavní město Sydney, je nejstarší a nejvíce obydlené město v Austrálii. Původně se mělo stát i hlavním městem, ale kvůli rozporům, zda Sydney nebo Melbourne, se na svět vylíhla Canberra, která tyto dohady ukončila a stala se hlavním městem a sídlem parlamentu.

Malý průvodce městem:

George street

Jedna z hlavních ulic města, začíná poblíž Harbour Bridge. Je to ideální místo na nákupy, v ulici se nachází spousta obchodů včetně známé Queen Victoria Building, několik McDonaldů a jediný pořádný supermarket v centru města, Woolworth-Metro. Ten leží naproti Town Hall - radnice, vedle které je i pěkný kostel.

Věž AMP Tower

V centru města stoupají k nebesům obrovské mrakodrapy. Mezi nimi se tyčí věž AMP Tower, na jejíž vrchol se dá vyjet a pokochat se krásným výhledem na město v celé své kráse, nad kterým se tají dech. Vyhlídka stojí přibližně 10 AUD, pro studenty 8 AUD a otevřeno je do 22.00 či 23.00 hodin.

Circular Quay

Je hlavním turisticky nejnavštěvovanějším místem , postaveno kolem sydneyské zátoky (Sydney Cove) a ležící mezi Harbour Bridge a Sydney Opera House. Už řadu let působí jako centrum lodní dopravy. Slouží jako přístav pro odjíždějící trajekty a jako vlaková stanice. Objevíte zde i místo pro odpočinek v parku s krásným výhledem na operu a Harbour Bridge, máte možnost navštívit Muzeum současného umění (Museum of Contemporary Art), a mnoho restaurací a kaváren.

Harbour Bridge

Impozantní přístavní most s vysoko klenoucím obloukem, též nazývaný starým ramínkem na šaty, spojuje severní a jižní břeh Sydney. Výstavba mostu byla dokončena v roce 1932. Celý most drží po hromadě díky nýtům z Vítkovických oceláren. Po mostě se můžete projít i projet, protože je zde vybudovaná pěší zóna, silnice, ale i vlaková trať. Před pár lety byl pod mostem vybudován tunel pro auta, ale i tak řidiči dávají přednost radši jízdě přes něj. Na mostě se nachází jeden pilíř (Harbour Bridge Pylon Lookout), kde se nachází muzeum. Výstupem přímo na vrchol konstrukce zažijete nepopsatelný zážitek, avšak před výstupem musíte absolvovat zdravotní testy, že nahoře nezkolabujete. Cena za výstup je kolem 100 AUD.

Sydney Opera House

Světově proslulá stavba, která započala v roce 1959 pod vedením dánského architekta Jorna Utzona, dokončená byla až v roce 1973. Bohužel se později ukázalo, že konstrukční provedení interiéru je nepraktické, na uvádění opery jsou sály moc malé. Ale i přesto je tato budova výjimečná svým umístěním. Prohlídka stojí kolem 10 AUD.

The Rocks

První místo, kde se usadili Evropané, skalnatý výběžek země, odkud nyní vede Harbour Bridge na severní břeh. Bylo to velice nehostinné a nebezpečné místo, žili zde trestanci, velrybáři, prostitutky a pouliční gangy. Později tu vznikla oblast skladišť a námořního obchodu, jejíž význam ale značně poklesl, když se vše přesunulo na Circular Quay. V roce 1970 se oblast The Rocks začala proměňovat v čistě historický obvod, zaměřený především na turisty. Najdete tady obrovský počet dlážděných uliček a čajoven.

Darling Harbour

Zde se nachází atrakce Sydney Aquarium, Čínská zahrada (Chinese Garden) nebo Imax s největším promítacím plátnem na světě. Do Darling Harbour je možno se dostat trajektem z Circular Quay přímo k akváriu, popřípadě Monorail železnicí, která projíždí centrem města.

Čínská zahrada

Je zahrada, nacházející se na Darling Harbour, je oázou klidu, kde na malém prostranství uvidíte nádvoří s uvítací síní, jezero jasu a typické čínské stavby. Čínská zahrada přátelství (Chinese Garden of Friendship) byla navržena sesterským městem "Gazhou" v Číně. Oficiálně byla otevřena v roce 1988 a jméno Čínská zahrada přátelství ukazuje na dobré vztahy mezi Austrálií a Čínou.

Sydney Aquarium

Akvárium bylo navrženo architekty ze Sydney a cílem bylo vytvořit obří vlnu. Trvalo téměř dva roky než stavbu dokončili. Akvárium ukazuje na krásu mořského světa kolem Austrálie. Naleznete zde tři velká akvária se žraloky, rejnoky a tuleni.

Bondi Beach

Nejznámější pláž v Sydney, ne-li snad v celé Austráli. Je dlouhá necelý kilometr, z obou stran ohraničená kamennými útesy. Za pláží se táhne široká kolonáda, kde jsou sprchy a místnosti na převlečení. Za silnicí je pak kolem celé pláže i v okolí spousta restaurací, barů, hotelů a obchodů se sportovním oblečením. Na Bondi Beach si alespoň jedenkrát do týdne zajde odpočinout či ukázat své přednosti každý Sydneysiders. Pláž žije celý rok i den. Už brzy ráno jsou zde k vidění nadšení surfaři, vyznavači běhání či bruslení na přilehlém asfaltovém chodníku. Pláže jsou přeplněné i přes všechna varování ohledně ozónové díry.

Blue Mountains

Národní park který se stal výletním místem. Blue Mountains - Modré Hory, což plyne z jejich modravého nádechu, jsou součástí Velkého předělového pohoří (Great Dividing Range), táhnoucího se od nejsevernějšího Yorského poloostrova po jižní Viktorii. Vycházkové trasy mohou trvat několik minut, ale i celé dny. Je možné si vypůjčit horolezeckou výstroj nebo kolo v Katoombě, která je nejvhodnějším východiskem, či v Leuraře, kde je galerie australského umění 19. století a muzeum železnice. Vyplatí se zajít podél okraje skalních srázů po 4 km dlouhé trase Prince Henry Cliff Walk s vyhlídkami do údolí a na skalní útvar Tři sestry až do Katoomby. Západně od Echo Pointu sjíždí pod úhlem 45 stupňů do údolí Jamison, vláček původně určený pro horníky. Tamtéž je lanovka umožňující neobvyklé pohledy.
Ubytování (od 7 AUD výše) je možné ve všech cenových kategoriích, ke kempování na vyhrazených místech musíte mít povolení, za které se platí.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.