Turecko

Turecko je země rozkládající se na dvou světadílech. Menší část, Thrákie, se nachází v Evropě, větší část, Antolie, se již nachází v Asii. Je to země velmi rozlehlá, s rozmanitými podnebními podmínkami, od subtropického západního pobřeží po chladnější východní skalnatou část. Více než 7200 km dlouhé pobřeží je omíláno vodami Středozemního, Černého, Egejského a Marmanského moře.

TureckoNížinatá evropská část přebírá podnebí od přímořských oblastí Balkánu s teplotami v rozmezí 30-40 stupňů celsia v létě a teplotami okolo bodu mrazu v zimě. Hranici mezi Evropou a Asií tvoří mořská úžina Bospor a město Istanbul, jež se nachází na obou kontinentech. Pobřeží Středozemního a Egejského moře je poseté mírnými pahorkatinami, mezi nimiž se rozkládají zelená údolí. Černomořské pobřeží je díky vyššímu množství srážek a vlhkosti nejúrodnější částí Turecka.

Hornatá asijská část Turecka, nezívaná též Malá Asie se dělí na střední a západní Antolii. Střední je tvořena převážně náhorními plošinami, z nichž nejznámější � Taurus, se rozpíná po celém jižním okraji. Srážek je tu výrazně menší množství než v evropské části a teploty v létě se vyšplhají až na 40 stupňů celsia. Oproti tomu v zimě spadne ručička teploměru hluboko pod -20 stupňů.

Západní Antolie je posetá pohořími a pustinami, lákajícími divokou přírodou a majestátními horami, z nichž nejznámější je bájná hora Ararat, týčící se u hranic s Arménií do výšky 5165 metrů. Podnebí v této části Turecka je chladnější než ve zbytku země, teploty se pohybují v rozmezí od 35 stupňů v létě po -50 stupňů v horských oblastech.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.