Thajsko

pláže Thajsko leží v části jihovýchodní Asie. Většina obyvatel žije v Bangkoku a centrální nížinné části, která je úrodná a protéká zde velké množství vodních toků. Thajsko je země monzunových dešťů s tropickým podnebím, pěstuje se zde hlavně rýže, které thajci přikládají i duchovní význam. Thajsko je kulturní zemí s pohnutou historií, kde lze nalézt plno nádherných památek, krásnou přírodu a usměvavé lidi. Je pro něj typické thajské divadlo a hudba, box i výborná kuchyně. Je to přívětivá země mnoha svátků a oslav. Thajsko na rozdíl od ostatních zemí nebylo nikdy v područí žádné evropské země a od roku 1932 se stalo konstituční monarchií.

socha MongaVládne zde král Bhumibol - Ráma IX, který je nejdéle žijícím vládnoucím monarchou na světě; vládne přes šedesát let od roku 1946 a spolu se svou ženou královnou Sirikit jsou velmi milováni a ctěni.

Thajsko je obklopeno čtyřmi zeměmi, jsou to na severozápadě Myanmar (dříve Barma), na severovýchodě Laos, na východě Kambodža a na jihu Malajsie.

Nejnavštěvovanější místa v Thajsku jsou
  • Bangkok
  • Ostrov Phuket
  • Ostrov Phi Phi
  • Krabi
  • Pattaya

místní palác Hlavním městem je Bangkok, který je právem nazýván městem andělů, další významná města - Chiang Mai, Sukhothai, Ayutthaya, Nakhom Ratchasima neboli Khoral.

Na většině území se rozprostírá nížina, pouze na severu a jihu je země mírně hornatá. Pro jih jsou charakteristické bizardní skalní útesy vápencovitého složení vystupující z moře takzvané mogoty. Vzdálenost od severu k jihu měří 1500 km.

Hlavní náboženství země je théraváda, nejstarší škola buddhismu, dále pak islám, hinduismus, animismus. Devadesát procent obyvatel jsou buddhisté.
Thajci pravděpodobně přišli z jižní Číny, ale thajština je naprosto odlišná od čínštiny. Také thajské písmo pocházející z khmérského má jiný charakter.

Barvy thajské vlajky jsou červená, bílá a modrá. Červená barva symbolizuje národ, bílá buddhismus a modrá království.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.