Spojené Arabské Emiráty

I přesto, že většinu území zaujímá nížina, která je z většinou pokrytá pouští nebudete si jako na poušti připadat. Pobřeží je lemováno nejenom přírodními ostrovy, ale i umělými, které se v oblasti Dubaje neustále množí. Podnebí je většinou tropické, suché s průměrnými srážkami zhruba 100 mm. Při návštěvě SAE vám mohou pobyt znepříjemnit časté a silné písečné bouře.
Přesto, že mediálně nejznámější oblastí je bezesporu Dubaj hlavním městem SAE je Abú Dhabí, které leží na jednom z ostrovů stejnojmenného emirátů.
Občané SAE tvoří jen asi 20% obyvatelstva, (z toho 70% Arabové). Islám vyznává 96% z nich, z čehož 80% jsou sunnité a 16% šíité. Zbytek, tedy přibližně 80% obyvatel tvoří přistěhovalci, především z Indie, Pakistánu, Bangladéše a Íránu, kteří vyznávají náboženství svých mateřských zemí, tedy především Islám a Hinduismus.
V tomto smyslu je potřeba podtrhnout zajímavou skutečnost a to, že potkat pracujícího občana SAE je velice vzácné. V SAE pracují především přistěhovalci, protože sociální systém SAE zajišťuje svým občanům rozsáhlé výhody. Pro všechny, kteří by v tomto smyslu občanům SAE záviděli je jistě důležitou informací, že získat občanství SAE je nemožné.
Rozvoj SAE v rámci výstavby mrakodrapů , umělých ostrovů a dalších investičně náročných projektů umožnila jednoduchá skutečnost. V roce 1962 bylo nalezeno v SAE především v emirátu Abú Dhabí ropa a začala se těžit. Vzhledem k tomu, že před nalezením ropy byly emiráty chudou oblastí říká se „před ropou na velbloudu“ - „po ropě ve Ferrari“. Před ropou do poloviny 19. století bylo v SAE hlavním zdrojem obživy pirátství, lov ryb a obchod s kořením.

Ve starověku bylo území pod vládou Persie. V 8. století se sem dostává islám a vznikají samostatné emiráty. Od 13. století soupeří o toto území Persie, Portugalsko, Omán a Turecko. Nakonec připadlo území Britům, kteří zde vybudovali vojenskou základnu. Ozbrojená síla Británie zde bojovala s pirátstvím, které zde bylo nadmíru rozšířené. Někdy bývá toto území nazýváno Pirátským pobřežím. Britové začlenili území roku 1892 do protektorátu Smluvní Omán. I tak měl každý emirát svého vládce. Po nalezení ropy emiráty velice rychle zbohatly a začaly spolupracovat. Spojené arabské emiráty (SAE) vznikly roce 1971 po odchodu britských vojsk. Tvoří je sedm autonomních emirátů. Zbývající dva emiráty, Bahrajn a Katar, se k SAE nepřidaly a vyhlásily svůj vlastní samostatný stát. SAE udržují úzké vztahy s Brity a vychází mírově se svými sousedy. SAE stály na straně spojenců při operaci Pouštní bouře v roce 1990. Všechny emiráty tvořící SAE jsou absolutistické monarchie. Pouze emirát hlavního města Abú Dhábí má ústavu. Vládci emirátů jsou členy Nejvyšší rady. Emírové volí prezidenta a viceprezidenta federace a jmenují čtyřčlenný poradní orgán.

Spojené arabské emiráty o rozloze 83 600 km² se skládají ze sedmi autonomních emirátů:

Abú Dhabí
Adžmán
Dubaj
Fudžajra
Ras al Chajma
Umm al-Kuvajn
Šardžá

Telefonní předvolba +971
Časové pásmo: +2
Jazyk: arabština (úřední)
Měna dirham (DZD)

Spojené Arabské Emiráty

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.