Káhira - Egypt

Káhira je hlavním městem Egypta a zároveň největším a nejlidnatějším městem Afriky a Středního Východu. Velká část obyvatel z méně rozvinutých částí Egypta přijíždí do hlavního města zejména za prací. Káhira je administrativním centrem země, moderní metropolí. Historie nás zavede až do období 3 tisíce let před naším letopočtem, kdy se začaly psát dějiny města. Od 10. století je Káhira mocenským centrem vládců země.

Při hledání ubytování nebudete mít v Káhiře problém. Hotelů, penzionů a dalších ubytovacích zařízení je tu nespočet. Můžeme zmínit například rekonstruovaný hotel Cosmopolitan, kde vás kromě útulného prostředí potěší i relativně nízké ceny. Hotel Four seasons je obrovským lázeňským a wellness střediskem. Hotel El-Salam je také nově renovovaný. Svým hostům nabízí kromě bazénu také kino s filmy v anglickém znění. Luxusní hotel Le Royal Meridian se dočkal otevření teprve v roce 2001. Tento vysoký kolos mí nespočet pokojů, které mají všechny výhled na Nil. Nahoře se tyčí otáčivá restaurace ve tvaru UFO. Marriott hotel sídlící v bývalém paláci přímo na břehu Nilu nabízí kasino, restaurace, zahradní prostory a malý bazén. Na malém ostrůvku uprostřed Nilu se tyčí hotel Longchamps, který vás nadchne rodinnou a příjemnou atmosférou. Hotel Mena House Oberoi je vůbec jedinou ubytovací kapacitou stojící tak blízko pyramid. Oblíbený pension Roma je levným místem přímo v centru města. Sheraton Royal Garden jsou dvě vily vystavěné egyptským umělcem Yussifem Wahbim.

Egypt - KáhiraKáhirské letiště je největším v zemi, takže se určitě vyplatí navštívit tut oblast letecky. Silnice z Káhiry do Horního Egypta jsou nejdelší a nejpřeplněnější. Z důvodu vlastní bezpečnosti se nedoporučuje řídit v noci, protože byste mohli narazit do neosvětlených oslích povozů. Z Káhiry se dostanete do všech ostatních částí Egypta i klimatizovaným autobusem. Sedadla byste si však měli rezervovat asi dva dny dopředu.

K příjemné náplni dne je v Káhiře velké množství galerií, koncertních sálů, kulturních center či muzeí, restaurací, nákupních center a všemožných volnočasových aktivit. Pokud chcete vidět město, potažmo celý Egypt, z jiného úhlu pohledu, jsou pro vás připraveny výletové plavby po Nilu. V řece se ovšem z hygienických důvodů nedoporučuje koupat. Přímo pro turisty jsou v létě připraveny všemožné trhy. Oblíbený je také Khan El Khalili Bazar, na kterém se můžete kochat spoustou starožitností, koberců, měděných a jiných orientálních výrobků. Co se týče například sportu, populární je zde squash a tenis. Národním sportem je však fotbal. Dlouholetou tradici má ve městě také kinematografie. Každoročně zde probíhá Káhirský mezinárodní filmový festival.Káhira byla dokonce dlouho známa jako Hollywood Středního východu.

V páteční poledne bývá všude dočasně zavřeno z důvodů týdenních modliteb. Jinak má většina památek, stejně jako většina jiných míst v Egyptě, otevřeno mezi 9 hodinami ráno a 16 hodinami odpoledne. V Káhiře sídlí egyptské Národní muzeum s největší sbírkou staroegyptských exponátů. Muzeum bylo založeno v roce 1857. Pýchou muzea je expozice faraóna Tutanchamona. Také Al Azhar, neboli kvetoucí mešita, je častou turistickou destinací. V 10. století našeho letopočtu byla taktéž ustavena univerzitou. Studium na zdejší teologické fakultě trvá okolo deseti let, proto jsou studenti přijímáni zhruba v 15 až 17 letech.

Na západě města leží starobylé město Memfis (Gíza), které bylo původním hlavním městem egyptské říše a které je dnes po celém světe proslavené monumentálními pyramidami. Místo je rozděleno na dvě části umístěné na vyvýšeném místě. Větší z nich skýtá pyramidy, Velkou sfingu a přilehlé chrámy, v menší z nich se nacházejí soukromě hrobky. Další káhirskou památkou je pevnost Babylon, která má tvar kruhové věže a jejímž historickým úkolem bylo střežit přístav na Nilu. Křesťanskými symboly jsou kostel svaté Barbory a kostel svatého Sergeje.

Jednou z nejznámějších káhirských mešit je mešita sultána Hassana ze 14. století. Vchodem se dostanete na rozlehlé nádvoří, odkud vedou vstupy do čtyř hlavních škol islámského práva - malikovské, hanfijské, hanbalovské a šafijské. Ibn Tulunova mešita, pocházející z 9. století, je jednou z největších na světě. Zvenčí připomíná návštěvníkům spíše pevnost, uvnitř pak najdete obrovský dvůr s fontánou. Najdete zde také mauzoleum sultána se sarkofágem a podstavcem pro korán. Ze stejného období pochází také mešita el Nasir s minarety zdobenými v perském stylu. V severní části citadely jsou tři muzea - vojenské, policejní a muzeum kočárů.

Dominantou oblasti je tzv. Velká sfinga, která vzbuzuje všeobecnou zvědavost. Je dodnes záhadou, kdy, kým a hlavně proč byla postavena. Je nazývána strážcem pahorku a byla vytesána do jednoho kusu vápence. Sfinga je 60 metrů dlouhá a 20 metrů široká. Podle nejrozšířenějších výkladů představovala faraóna Rachefa nebo boha Hatrmachise. Další z dominant Chufévova pyramidového komplexu je bezesporu Chufévova "Velká" pyramida. Její původní výška byla 146,5 metrů, dnes měří monument 137 metrů. Rozlehlá Královská komora se sarkofágem představuje další ze skvostů egyptské starověké architektury. Součástí Chuféova pyramidového komplexu byl zádušní chrám a také tři malé pyramidy, připisované jeho manželkám. Jihozápadně od Velké pyramidy se rozprostírá Rachefův pyramidový komplex. Původně byla jeho největší pyramida vysoká 143,5 m. Třetí a nejmenší pyramidou v Gíze je pyramida Menkaureova s výškou 66,45 metrů. Stejně jako u ostatních pyramid byl pro jádro použit vápenec z nedalekých lomů.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.