Egypt

Egypt je nazýván bránou Afriky, je zemí s tajuplnou pověstí a historií, která se začala psát na samém počátku lidské civilizace. Egypt leží v severovýchodní Africe a malou částí přísluší k Asii. Egyptskou arabskou republikou protéká největší africká řeka - Nil. Severní hranici Egypta tvoří Středozemní moře a na východě omývají břehy Egypta vody Rudého moře. Sousedními státy Egypta jsou na západě Libye, na jihu Súdán a na severovýchodě Izrael.

EgyptÚředním jazykem je zde arabština, dále místní obyvatelé mluví núbijsky, berberskými dialekty, anglicky nebo francouzsky. Obyvatelé Egypta, kterých je v současné době kolem 77,5 milionů, jsou z velké většiny Arabové. Co se týče náboženství, v největší míře je zde zastoupen sunnitský islám (90%), který je také uznán jako státní náboženství. Zbývající podíl pak tvoří křesťané, koptové a Židé.

Egypt je znám především díky starověké civilizaci a několika monumentům, jako jsou například pyramidy v Gize, Velká sfinga, město Luxor na jihu země, Údolí králů apod. V poslední době jezdí turisté do Egypta i za klasickými pobyty u moře. Egypt je plný neobyčejných a mnohdy opravdu monumentálních památek, což je také důvodem, proč je Egypt oblíbeným cílem turistů z celého světa.

EgyptNejlidnatějším městem je hlavní město Káhira, dále pak Alexandrie, Asuán nebo další velká města Nilské delty. Většina obyvatel Egypta žije podél břehů řeky Nilu, což je jedno z mála míst v této zemi, kde se nachází orná půda, a tak je zde život o něco jednodušší. Zbývající plocha země je pokryta pouští - Sahara je osídlena pouze řídce.

Oblíbeným cílem turistů je letovisko Taba, které se nachází na severu Akabskho zálivu, a které díky své poloze nabízí nezapomenutelný výhled na tři sousední země - Jordánsko, Izrael a Saúdskou Arábii. Na dovolenou se dále vydejte třeba do letoviska Hurghada nebo Sharm El Sheikh. Pro náročnější turisty je tady luxusní letovisko El Gouna, oblíbené je i letovisko Sahan u východního pobřeží Akabského zálivu.

reklama
reklama
Copyright © 2012 Vrtulka.cz
tvorba www stránek People For Net a.s.